Opublikowano Dodaj komentarz

Ząbkowanie u niemowląt – kiedy się zaczyna, czym się objawia i jak pomóc dziecku?

Gryzak na ząbkowanie dla dziecka

Chyba mało co przeraża młodych rodziców tak jak ząbkowanie. Jeśli także znajdujesz się w ich gronie, tutaj znajdziesz wiele informacji, które pozwolą Ci poradzić sobie z tym trudnym okresem. Podpowiadamy, po czym można poznać, że za niedługo pojawią się zęby, oraz co na ząbkowanie sprawdza się najlepiej.

Kiedy dzieciom pojawiają się pierwsze zęby?

Pierwsze zęby wyrzynają się u niemowląt około 6 miesiąca życia, jednak zdarzają się spore odchylenia od tej normy. Niektóre maluchy mogą pochwalić się takimi już w 3-4 miesiącu, inne znów czekają nawet do pierwszych urodzin albo i dłużej. Zarówno tempo ząbkowania, jak i kolejność pojawiania się zębów mogą być różne w zależności od dziecka. Zakłada się jednak, że ostatnie mleczaki, czyli trzonowce tylne (tzw. piątki), powinny wyjść mniej więcej do ukończenia przez nie 2,5 roku.

Jakie są objawy ząbkowania?

Ząbkowanie u niemowląt nie zaczyna się w momencie przebicia ząbka przez dziąsło, ale już wcześniej, gdy ten stopniowo rośnie i toruje sobie drogę przez tkankę. Z uwagi na to, że może to być dla malucha bolesne i niekomfortowe, często można zauważyć zmianę jego zachowania, czy nietypowe reakcje organizmu. Po czym poznać, że zaczyna się ząbkowanie? Objawy, które na to wskazują, to przede wszystkim:

  • Nadmierne ślinienie się – wzmożona produkcja śliny jest naturalną reakcją organizmu, który w ten sposób chce sobie ułatwić wyrzynanie zębów. Natomiast wrażenie, że jest jej aż za dużo, może wiązać się z faktem, że dzieci w tym wieku nie mają jeszcze tak dobrze rozwiniętego odruchu połykania.
  • Wkładanie wszystkiego do buzi i obgryzanie – niemowlęta poznają świat wszystkimi zmysłami, więc nie jest niczym dziwnym, że chętnie wszystko wkładają do buzi. W momencie, gdy pojawia się ząbkowanie, często robią to jeszcze częściej, dodatkowo dołączając do tego gryzienie. Takie zachowanie to dla nich naturalny mechanizm mający zmniejszyć ból i swędzenie.
  • Niepokój, problemy ze snem – ząbkowanie u dziecka może wiązać się z dużym fizycznym dyskomfortem, który objawia się niepokojem, drażliwością, czy łatwym i częstym wybudzaniem się podczas snu.
  • Gorączka, katar i inne – w niektórych przypadkach podczas ząbkowania może pojawić się gorączka, biegunka, katar lub inne objawy jak przy infekcji. Zazwyczaj są one jednak łagodne i krótkotrwałe.

Co przynosi ulgę w ząbkowaniu?

Zastanawiając się, co na ząbkowanie jest najskuteczniejsze, można wymienić różne metody łagodzenia bólu. Najczęściej wykorzystywanym z nich jest masaż albo automasaż dziąseł, który dziecko wykonuje intuicyjnie poprzez gryzienie zabawek. Z kolei inny sposób na to, jak pomóc dziecku przy ząbkowaniu, wiąże się z zapewnieniem mu poczucia bezpieczeństwa. Wiele maluchów w tym okresie szczególne potrzebuje przytulania, noszenia oraz innych rodzajów bliskości, które są mu w stanie zapewnić jedynie najbliżsi.

Gryzak na ząbkowanie

Co najlepsze na ząbkowanie u niemowląt?

Wyrzynanie się zębów, szczególnie pierwszych, może być bardzo trudne. Jak ułatwić maluchowi przejście przez ząbkowanie? Domowe sposoby, które warto wypróbować, to przede wszystkim:

  • masaż polegający na delikatnym naciskaniu dziąseł – świetnie sprawdzają się tutaj miękkie szczoteczki z wypustkami, które można później wykorzystać również do pielęgnacji pierwszych ząbków.
  • przecieranie bolących dziąseł naparem z rumianku – ziele to ma właściwości łagodzące, przeciwzapalne i antybakteryjne, dzięki czemu nie tylko przynosi ulgę, ale także chroni przed infekcjami,
  • gryzak na ząbkowanie – poprzez wkładanie go do buzi i gryzienie maluch w naturalny sposób masuje sobie dziąsła, łagodząc jednocześnie ich ból, czy swędzenie. Warto jednak zadbać, by gryzaki dla dzieci były wykonane z trwałych, atestowanych materiałów bezpiecznych dla najmłodszych. Jak wybrać gryzak dla niemowlaka? Przeczytaj: Jaki gryzak dla niemowlaka? Przeczytaj, zanim dokonasz wyboru!
  • smoczek na ząbkowanie – taki smoczek ma specjalny kształt dopasowany do dziąseł dziecka oraz jest pokryty wypustkami o funkcji masującej. Zobacz także, jakie inne smoczki mogą się sprawdzić: Jaki smoczek dla noworodka? Doradzamy, co kupić.

Jeśli nie wiesz, co na ząbkowanie, zdaj się na sklep KajtkoweLove! Znajdziesz tam szeroki wybór gryzaków, szczoteczek oraz innych akcesoriów przydatnych na ten szczególny czas. Czekają na Ciebie ulubione marki rodziców, asortyment wysokiej jakości i świetne ceny. Już teraz zobacz całą naszą ofertę!

Co pomaga na bolesne ząbkowanie?

Ząbkowanie, kiedy już do niego dojdzie, nie zawsze daje objawy, które łatwo zwalczyć. Jeśli zwykłe gryzaki nie pomagają, można wypróbować te wodne lub żelowe przeznaczone do chłodzenia. Podawane dziecku bezpośrednio po wyciągnięciu z lodówki często łagodzą ból i przynoszą ulgę. W przypadku, gdy masaż lub gryzaki nie pomagają, można sięgnąć również po środki dostępne w aptece. Zmniejszają one uczucie swędzenia oraz dyskomfortu, a także delikatnie znieczulają. Natomiast w sytuacji, gdy pojawia się wysoka gorączka albo ból jest tak silny, że utrudnia maluchowi funkcjonowanie, doraźnie można podać środek przeciwbólowy.

Jak uspokoić dziecko przy ząbkowaniu?

Ząbkowanie sprawia, że wiele maluchów jest nerwowych, drażliwych oraz gorzej śpi. Naturalną reakcją w takich przypadkach jest płacz, częste wybudzanie się, czy marudzenie. Jak im zaradzić? Co na ząbkowanie u dzieci w takim przypadku może się jeszcze sprawdzić? Niestety tutaj nie da się zlikwidować przyczyny dyskomfortu, a jedynie ograniczyć jego skutki. W przypadku gdy niemowlę nie może się uspokoić, warto spróbować masażu dziąseł, czy podania schłodzonego gryzaka, który świetnie łagodzi ból. Niezastąpiona jest także bliskość. Przytulanie łagodzi objawy stresu, sprzyja wytwarzaniu hormonu szczęścia oraz reguluje układ nerwowy, pozwalając mu się wyciszyć.

Dodaj komentarz