Opublikowano Dodaj komentarz

Czy wiesz, kiedy noworodkowi jest zimno? Sprawdź, jak zapewnić mu komfort termiczny

otulacz dla noworodka idealny na Uczucie zimna u dziecka

Odczucie ciepła/zimna u noworodków i niemowląt to jedne z kwestii budzących największe obawy u młodych rodziców. Poniżej znajdziecie odpowiedzi na najważniejsze pytania: kiedy noworodkowi jest zimno, skąd się bierze odczucie chłodu, i czy czapeczka faktycznie jest niezbędnym elementem stroju noworodka i niemowlaka.

Dlaczego dziecku jest zimno?

Odczuwanie ciepła i chłodu, tak u malucha, jak i dorosłego, jest subiektywne, co oznacza, że nie istnieje sposób, by je miarodajnie zmierzyć – można się jedynie posiłkować pewnymi objawami, które pozwolą ocenić stan niemowlaka. Uczucie zimna u dziecka pojawia się na przykład, gdy:

  • jest ubrane zbyt cienko względem pogody lub warunków otoczenia,
  • panuje niska temperatura,
  • wcześniej się przegrzało lub przemoczyło,
  • jest chore,
  • ma problemy z utrzymaniem temperatury ciała (to dotyczy szczególnie wcześniaków, noworodków),
  • nie znajduje się w swojej strefie komfortu termicznego.

Ograniczenie uczucia zimna u dziecka, czy ogólnie utrzymanie jego komfortu cieplnego, jest bardzo istotne dla jego rozwoju. Pozwala na jakościowo dobry, spokojny sen, wpływa na apetyt i samopoczucie, a także wspiera kształtowanie umiejętności – maluchy w odpowiednim dla nich otoczeniu lepiej funkcjonują i chętniej się bawią.

Gdzie się sprawdza, czy dziecku jest zimno?

Wbrew pozorom rączki i nóżki nie są najlepszym miejscem do sprawdzania komfortu cieplnego u niemowlaka. Te bowiem, ze względu na wciąż niedojrzały układ krwionośny, często bywają chłodne, przez co można odnieść wrażenie, że dziecku jest ciągle zimno. W rzeczywistości jednak sygnały wysyłane przez malucha mogą być zupełnie inne. W takim razie, jak sprawdzić, czy noworodkowi nie jest zimno? Miarodajną odpowiedź da sprawdzenie skóry na karku dziecka. Jeśli jest sucha i zimna maluchowi prawdopodobnie jest za zimno, a jeśli jest mokra i ciepła – zbyt ciepło. Z kolei suchy i ciepły kark może świadczyć o utrzymującym się komforcie cieplnym.

Bobas na dworze - kiedy noworodkowi jest zimno

Inny sposób na poznanie, kiedy noworodkowi jest zimno, stanowi obserwacja jego zachowania. Jeśli płacze, jest nerwowy lub drży, a w otoczeniu istnieją przesłanki, że może być mu zimno, warto to rozważyć. Niepokojącym sygnałem powinna być zmiana koloru skóry na bledszy lub niebieskawy. Z kolei czerwone policzki u dziecka od zimna mogą pojawić się podczas pobytu na zewnątrz. Trudno im jednak zapobiec, gdy temperatura jest bliska zeru.

Jak poznać czy dziecku w nocy jest zimno?

Nocą organizm naturalnie obniża swoją temperaturę, co może przekładać się na większe uczucie zimna u dziecka. Jeśli będzie mu niedostatecznie ciepło może drżeć, spać niespokojnie lub częściej się wybudzać na karmienie. Kiedy noworodkowi jest zimno, ma zimną, suchą skórę na karku i klatce piersiowej. To samo dotyczy zresztą także starszych maluchów.

Czy dziecko płacze jak mu zimno?

Kiedy noworodkowi jest zimno, faktycznie może płakać, dlatego też warto wziąć to pod uwagę przy ustalaniu, czego potrzebuje. Jednak nie każdy płacz będzie sygnalizował właśnie uczucie zimna u dziecka. Aby je wykluczyć lub potwierdzić należy przede wszystkim sprawdzić skórę na karku dziecka, co daje najlepszą informację o jego stanie.

Jak zadbać o komfort termiczny noworodka?

Noworodki, ze względu na małą ilość tkanki tłuszczowej i niedojrzałość organizmu, są szczególnie narażone na utratę komfortu cieplnego. Ten natomiast może im zapewnić między innymi bliskość rodzica, czy komfortowe otulanie. Pozwala ono nie tylko na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała, ale jednocześnie umożliwia odtworzenie warunków, jakie jeszcze kilka tygodni temu panowały w brzuchu mamy. Dzięki temu maluch może być spokojniejszy i lepiej odnajdować się w nowej rzeczywistości.

Aby ograniczyć uczucie zimna u dziecka, należy zadbać o jego właściwy ubiór. Zarówno w dzień, jak i w nocy sprawdza się ubieranie „na cebulkę” pozwalające na dowolne rozebranie, czy ubranie malucha w zależności od warunków. Podczas drzemek dodatkową warstwę izolacyjną mogą stanowić otulacze i kocyki o grubości dobranej do pory roku. Sprawdzają się także podczas spacerów i wyjazdów. Z kolei nocą komfort cieplny dobrze zapewniają śpiworki. Zapobiegają one odkrywaniu się maluchów oraz jednocześnie chronią przed potencjalnie niebezpiecznym przypadkowym nakryciem głowy. Więcej o ubieraniu dzieci do snu znajdziesz tutaj: Jak ubierać noworodka i niemowlaka do snu? Porady dla świeżo upieczonych rodziców.

Z kolei wychodząc z maluchem na spacer, warto ubrać go adekwatnie do pogody, dodając o jedną warstwę ubrania więcej, które ma się samemu. Jednocześnie nie ma co przesadzać z grubością kurtek, czy kombinezonów, bo zawsze można zabrać do wózka dodatkowe okrycie. W przypadku chłodnych dni, kiedy temperatura odczuwalna jest niższa, może przydać się także czapeczka, czy inne okrycia głowy, cienkie rękawiczki i dodatkowe skarpety. Coraz częściej mówi się, że niechodzącym maluchom nie ma potrzeby zakładania bucików.

Natomiast kiedy noworodkowi jest zimno podczas podróży samochodem, można zainwestować w otulacz do fotelika. To wygodne rozwiązanie, które pozwala na utrzymanie komfortu cieplnego i jednocześnie zapewnia możliwość właściwego zapięcia pasów. Co jeszcze może przydać się w pierwszej wyprawce? Wyprawka dla niemowlaka – zacznij nowy etap bez stresu, przygotuj się!

Otulacze do fotelików, kocyki i inne przydatne akcesoria z niezbędnymi atestami i certyfikatami dla niemowląt znajdziesz w sklepie internetowym KajtkoweLove! To wyjątkowe miejsce, które powstało z miłości do dzieci i troski o ich rodziców. Kupisz tam więc wszystko, czego potrzebujesz, żeby zapewnić odpowiedni komfort dla swojej pociechy. Czeka tam na Ciebie szeroki wybór produktów i liczne promocje, dzięki czemu zakupy będą jeszcze przyjemniejsze. Już teraz poznaj cały nasz asortyment!

Dodaj komentarz