Wielki dzień zbliża się wielkimi krokami! Niebawem poród i chwilę potem długo wyczekiwany maluch pojawi się w domu i zacznie się nowy etap naszego życia. Jak solidnie przygotować się na ten czas? Jak nie zapomnieć o tym, co ważne? Co mieć pod ręką? Co trzeba kupić na początku naszej rodzicielskiej przygody, a co można mieć, by czas połogu uczynić znośniejszym i komfortowym? Przygotowana wcześniej wyprawka pomoże rodzicom w tym ważnym czasie.
Rozsądne pakowanie wyprawki
Czas porodu i połogu jest bardzo ważny. Trzeba się do niego dobrze przygotować. Torba do szpitala powinna być spakowana według jednej zasady: rzeczy potrzebne w pierwszej kolejności (dowód osobisty, wyniki badań, skierowanie do szpitala, plan porodu) powinny leżeć na wierzchu.
Wyprawka dla mamy
W czasie porodu przydadzą się koszule do porodu, ciepłe, wygodne skarpety, szlafrok. oraz rzeczy higieniczne: ręcznik, chusteczki higieniczne, wilgotne chusteczki, specjalne pieluchy porodowe i kosmetyki organiczne, które nie zawierają ani parabenów, silikonów, SLS, SLES, PEG, alkoholu, sztucznych barwników ani substancji zapachowych. Najlepiej użyć tych samych produktów, które kupimy dla naszego malucha. Oszczędzamy miejsce w torbie, uwspólniamy ph skóry. Godną polecenia serią kosmetyków są bio organiczne, jednoskładnikowe emulsje do kąpieli i balsamy nawilżające dla noworodków i niemowląt. Tworzą oddychającą barierę ochronną, zapobiegają przesuszaniu, są odpowiednie dla skóry od momentu narodzin dziecka, a w dalszym czasie pomagają przy usuwaniu rogowaciejącej ciemieniuchy.
Po porodzie
Zmęczona porodem kobieta powinna mieć zestaw świeżych, rozpinanych koszul nocnych, wygodnych do karmienia, szlafrok, bieliznę porodową, antypoślizgowe klapki pod prysznic. Świetnym rozwiązaniem jest poduszka do karmienia i łagodzącą maść na brodawki. Można mieć także odtwarzacz z ulubioną playlistą, aparat fotograficzny, dla uwieczniania pierwszych chwil z maluszkiem.
Wyprawka dla niemowlaka
Nasz maluch powinien być zadbany od pierwszych chwil na tym świecie. Wszystko, co mu potrzebne to bliskość mamy i taty, cała reszta to tylko dodatki, ale ważne, by były one wygodne i zdrowe. W naszym sklepie przygotowane są pełne zestawy ubrań z miękkiej dzianiny, które są dobrane rozmiarowo i kolorystycznie, co znacznie ułatwia zakupy i oszczędza czas. W zestawie znajdują się body, kapcie z gumką, która zapobiega zsuwaniu z małej stopy, czapka z supełkiem oraz legginsy. Dobrze, by dziecko miało kilka takich zestawów na zmianę – tak z długim, jak i z krótkim rękawem. Dobrym pomysłem jest także zestaw małych rękawiczek, chroniących dziecko przed podrapaniem. Potrzebne będą też delikatne, antyalergiczne pieluszki na pierwsze dni życia, kosmetyki pielęgnacyjne oraz miękki ręcznik, najlepiej wykonany z luksusowej frotte bambusowej. Jest on chłonny i bardzo szybko schnie. W późniejszym czasie przyda się zarówno w codziennej pielęgnacji, jak i w podróży czy na basenie.
Wyprawka – co na jesień dla noworodka?
Jesień to szczególna pora roku, która jak żadna inna przeplata poranne mgły i chłody z wyższymi temperaturami oraz palącym słońcem w ciągu dnia. Taki miszmasz sprawia, że wyprawka dla noworodka urodzonego jesienią powinna być dostosowana do każdej pogody. Co przede wszystkim powinno się w niej znaleźć?
- Ubranka na co dzień – w okresach przejściowych oraz zimą warto ubierać dzieci warstwowo – i to też powinna przewidywać wyprawka dla noworodka. Jesień w ubiorze maluchów to przede wszystkim cienkie bawełniane body na długi lub krótki rękaw (warstwa podstawowa), koszulki na długi rękaw, spodnie, półśpiochy, śpiochy, pajacyki (I warstwa termiczna) i rozpinane bluzy oraz sweterki (II warstwa termiczna, zakładana w razie konieczności).
- Odzież wierzchnia – wyprawka dla noworodka na jesień, szczególnie tę późniejszą, nie obędzie się bez grubszej kurteczki i spodni lub cienkiego kombinezonu. Wielu rodziców preferuje jednak to drugie rozwiązanie, uważając je za wygodniejsze do założenia i zarazem bardziej komfortowe dla dziecka.
- Kocyk/otulacz – chłodniejsze dni sprawiają, że kompletując wyprawkę dla noworodka urodzonego na jesieni, warto zainwestować w dodatkowe okrycie na drzemkę, czy do wózka. Tutaj doskonałą opcją są kocyki merino, które powstają z wyjątkowo delikatnej i przyjemnej w dotyku wełny z owiec merynos. Odznaczają się one doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi, co sprawia, że przykryte nimi dziecko się nie poci i nie jest mu za ciepło. Co więcej, tak samo dobrze sprawdzają się latem, zapewniając maluchowi optymalny komfort cieplny pomimo upałów. Ta właściwość sprawia, że kocyki i otulacze merino to uniwersalny element wyprawki dla noworodka, przydatny nie tylko na jesień, czy zimę.
- Śpiworki do spania – ze względów bezpieczeństwa noworodki nie powinny spać pod kołderkami, dlatego też zaleca się stosowanie np. śpiworków do spania. To bardzo wygodne rozwiązanie, które jednocześnie, dzięki TOG, łatwo dobrać względem warunków panujących w otoczeniu. Co to jest TOG? To specjalna skala, która określa stopień izolacji termicznej, czyli to jak dobrze dany materiał chroni przed utratą ciepła lub przegrzaniem. Im wyższy TOG, tym lepsze właściwości grzewcze. Warto to uwzględnić już w momencie, kiedy przygotowywana jest wyprawka dla dziecka urodzonego zimą lub jesienią, pamiętając jednocześnie, że zaleca się, aby jego ubiór mieścił się granicy 1,0-2,5 TOG we wcześniejszej z tych pór roku i 2,5-3,5 TOG w kolejnej.
- Rożek – to rzecz, bez której nie obejdzie się żadna wyprawka dla noworodka. Lista na jesień też powinna go więc obejmować. Rożki, dzięki możliwości szczelnego otulenia malucha, pomagają utrzymywać mu temperaturę ciała oraz zapewniają komfort poprzez naśladowanie ciasnoty znanej z brzucha mamy. Wybierając te na jesień, warto stawiać na modele nieco grubsze z wypełnieniem, a więc o wyższym wskaźniku TOG, a także wykonane z naturalnych, oddychających materiałów chroniącym przed przepoceniem.
Co na wyjście ze szpitala jesienią?
Wyprawka dla noworodka do szpitala jesienią nie różni się szczególnie od tej „domowej”. Warto jednak staranniej przygotować się na wyjście. Przydatne mogą być między innymi dodatkowa warstwa izolacyjna oraz otulacz do fotelika. Ten drugi łączy w sobie zalety kocyka i śpiworka. Dzięki specjalnym wycięciom pozwala na przełożenie i prawidłowe zapięcie pasów, a co za tym idzie, zwiększa bezpieczeństwo podróży. Z kolei odchylane poły pozwalają łatwo przykrywać i odkrywać noworodka zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba. Otulacz do fotelika jest także idealnym pomysłem na mroźne dni, dlatego nie obejdzie się bez niego żadna wyprawka do szpitala dla noworodka zimą.
Wyprawka – co na zimę dla noworodka?
Wyprawka dla noworodka zimą jest bardzo podobna do tej jesiennej, tyle jednak, że zamiast uwzględniania niestabilnej pogody trzeba przygotować się na niższe temperatury, większą wilgoć i częstsze opady. Jak w takim przypadku wygląda wyprawka dla noworodka? Lista zimą, prócz „jesiennych” ubranek i akcesoriów, powinna obejmować też:
- Nieco więcej grubszych ubrań, ale głównie na wyjścia – z racji tego, że temperatury zimą w mieszkaniach są dość stabilne, nie należy ubierać dzieci zbyt grubo „tak na wszelki wypadek” i „bo na zewnątrz jest zimno”, jeśli nie planuje się wychodzenia. Ciepło jest także w salach poporodowych, więc wystarczy „standardowo gruba” wyprawka dla noworodka do szpitala. Zima może jednak wymagać, by założyć ten dodatkowy sweter, czy bluzę na spacer.
- Śpiworki do spania – szukając optymalnych rozwiązań do spania, warto zwrócić uwagę nie tyle na warunki na zewnątrz, ile temperaturę w pokoju. Zazwyczaj jest ona na tyle wysoka, że nie potrzeby inwestowania w grube powyżej 1 TOG. Więcej o doborze ubranek do snu przeczytasz tutaj: Jak ubierać noworodka i niemowlaka do snu? Porady dla świeżo upieczonych rodziców.
- Okrycie wierzchnie o wartości 2,0-4,0 TOG – wyprawka dla noworodka urodzonego zimą musi obejmować gruby śpiworek lub kombinezon, w którym dziecko nie zmarznie nawet w chłodne dni. Do samochodu sprawdza się znów wspomniany wcześniej otulacz do fotelika, pozwalający jednocześnie przenieść dziecko w komfortowych warunkach i odkryć go, gdy samochód się nagrzeje. Jest on zdecydowanie lepszym pomysłem niż zakładanie grubego kombinezonu uniemożliwiającego bezpieczne zapięcie pasów.
- Ręcznik z kapturem – chociaż jest przydatny o każdej porze roku, wyprawka dla noworodka jesień/zima się bez niego nie obejdzie. Jego konstrukcja pozwala na wygodne opatulenie maluszka po kąpieli, co zwiększa jego komfort i pomaga mu się uspokoić. Z kolei, jeśli szukasz wskazówek na temat kąpieli noworodków, znajdziesz je tutaj: Jak przeprowadzić pierwszą kąpiel dziecka?
Wyprawka na później
Dziecko rosnące to dziecko wymagające: opieki, bodźców, rozwoju. Zostawiane w pokoju do snu powinno być zabezpieczone przed upadkiem. Komfort snu może mu zapewnić dwustronne gniazdko niemowlęce (kokon niemowlęcy). Otulone miękkimi brzegami, jest w pełni bezpieczne i ochronione przed wyturlaniem. Niemowlak z czasem potrzebuje też butelki do karmienia lub pojenia. Higienę najlepiej zachowują butelki samosterylizujące. Wyposażone w specjalnie zaprojektowane kapsle i nakrętki, wstawione do kuchenki mikrofalowej sterylizują się w zaledwie 90 sekund. Butelki są dopasowane do laktatorów Prolactis i Protect. Specjalne dynamiczne smoczki nie zniechęcają malucha do karmienia piersią, ponieważ nie zaburzają odruchu ssania. Pojawiające się pierwsze ząbki najlepiej koić zdrowymi gryzakami. Warto kupić ekologiczny gryzak, wykonany z litego drewna klonowego lub gryzaki z miękką silikonową szczoteczką do masowania dziąseł i ząbków, na którą możemy nałożyć żel kojący lub pastę. Warto też nabyć zestaw, który zawiera wszystko, co jest nam niezbędne. Przyda się termometr, obcinaczki do paznokci, nożyczki, pilniczek, delikatne szczoteczki do włosów i dziąseł oraz aspirator do czyszczenia noska zapewni nam komfort opieki nad ukochanym maleństwem.