Opublikowano Dodaj komentarz

Jak ubierać noworodka i niemowlaka do snu? Porady dla świeżo upieczonych rodziców

Ubieranie niemowlaka do snu

Kwestia tego, jak ubierać noworodka do snu, może budzić wiele wątpliwości, zwłaszcza u niedoświadczonych rodziców. Wystarczy jednak, że opanujesz kilka zasad, które pozwolą Ci uniknąć najczęściej powielanych błędów. Już teraz zadbaj razem z nami o bezpieczny i komfortowy sen Twojego Maluszka!

Sen noworodka – o tym musisz pamiętać!

W teorii – a często także w praktyce – noworodki przesypiają nawet powyżej 16 godzin w ciągu doby, rozkładając to mniej więcej po równo na dzień i na noc. Długość oraz jakość ich snu może zależeć od wielu czynników i chociaż wielu z nich nie da się łatwo kontrolować (dyskomfort związany z dolegliwościami zdrowotnymi lub procesami fizjologicznymi, potrzeba jedzenia, głośny hałas zza okna), to jednak na niektóre rodzice mogą mieć wpływ. O czym więc warto pamiętać i jak ubrać noworodka do snu?

  • Temperatura w mieszkaniu powinna mieć 18 – 22 stopnie.

Tak, tyle wystarczy, by dziecko czuło się dobrze. Zbyt wysoka temperatura w pokoju dziecięcym sprzyja między innymi wysychaniu błon śluzowych dróg oddechowych oraz spojówek, co może powodować dyskomfort. Temperatura powietrza w pomieszczeniu to także jeden z czynników wpływających na to, jak ubierać noworodka do snu.

  • Nie należy przegrzewać dziecka.

Niestety utarło się, że noworodek czuje się komfortowo tylko wtedy, kiedy jest opatulony od stóp do głów. Nie jest to jednak prawda, a co więcej, przegrzanie często jest większym problemem niż założenie o jednej warstwy ubrań za mało.

  • Zrezygnuj z okrywania noworodka.

Ze względów bezpieczeństwa noworodki i kilkumiesięczne niemowlęta nie powinny być przykrywane żadnymi kołderkami ani kocykami na czas snu. Takie małe dzieci nie umieją kontrolować swoich ruchów i mogą łatwo się nimi nakryć, odcinając sobie dostęp tlenu. Z tego samego względu nie należy do łóżeczek wkładać miękkich poduszek, pluszaków i ochraniaczy na łóżeczko. Jeśli jednak chcesz zadbać o dodatkowy ubiór niemowlaka do snu, wybierz rozpinany śpiworek, który pełni podobne funkcje, jak kołderka, ale jest od niej o wiele bezpieczniejszy.

  • Przewietrz mieszkanie przed porą snu.

Tak dzieciom, jak i dorosłym, lepiej śpi się w dobrze przewietrzonej sypialni. Warto jednak postawić na krótkie, intensywne wietrzenie, które zapewni dostęp świeżego powietrza, ale nie spowoduje zbytniego wychłodzenia pomieszczenia. Obniżenie temperatury o te kilka stopni zasadniczo nie zmieni tego, jak ubrać noworodka do snu.

Jak ubierać noworodka do snu?

Jeśli nie masz pewności, w czym kłaść noworodka do snu, by zapewnić mu optymalny komfort cieplny, posłuż się dobrze znaną zasadą „o 1 warstwę więcej niż mam ja”. Metoda ta szczególnie dobrze sprawdza się zimą i jesienią – gdy domownicy śpią w piżamie na długi rękaw, wiadomo, że ta ewentualna dodatkowa warstwa dziecku nie zaszkodzi. Jednak w kwestii tego, jak ubierać noworodka do snu w upały, może już ona nie znaleźć zastosowania.

Ubranka do spania dla maluchów powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów pochodzenia naturalnego. Świetnie sprawdza się tutaj bawełna, czy inne dzianiny o podobnych właściwościach, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza i sprawiają, że dziecko aż tak bardzo nie poci się w czasie snu. Są one także o wiele przyjemniejsze w dotyku niż te wykonane z tkanin syntetycznych i nie podrażniają delikatnej skóry noworodków. Jakości ubranek dziecięcych potwierdzają między innymi certyfikaty OEKO-TEX, GOTS, CPSIA. Z kolei inna kwestia związana z tym, jak ubrać noworodka do snu, wiąże się z krojem ubranek. Odzież do spania nie może krępować ruchów, cisnąć ani obcierać.

Co najlepiej sprawdza się i w co ubrać noworodka do snu w chłodne dni? W okresie jesieni i zimy szczególnie dobrze sprawdzają się ciuszki na długi rękaw – body, pajacyki oraz ocieplane śpiworki zamiast kołderki. Jeśli w domu jest w granicach 18-22 stopni nie ma też potrzeby przesadzać z ilością warstw, zakładać czapeczki, czy dodatkowych skarpetek i rękawiczek.

A jak ubierać noworodka do snu latem? W upały najlepiej jest wybierać lekkie body na krótki rękaw, czy rampersy i cienki śpiworek. Pomimo wysokiej temperatury otoczenia organizm dziecka w czasie snu się wychładza, a zimne nóżki mogą powodować dyskomfort.

Jak ubierać niemowlę do snu?

Zasadniczo ubieranie niemowlaka do snu nie różni się tak bardzo od tego, jak ubiera się noworodka. Starsze niemowlęta mają już jednak lepiej rozwinięte procesy termoregulacyjne, a ich organizm skuteczniej reaguje na zmiany temperatury w otoczeniu.

Jak ubierać niemowlaka do snu? Podobnie jak u noworodków, rodzaj i ilość warstw odzieży należy dostosować do pory roku i temperatury w mieszkaniu. W zależności od preferencji mogą to być body, pajacyki, spodenki/półśpiochy, czy nawet dwuczęściowa piżamka. Około 1. urodzin można również zacząć stosować kołderki do przykrywania. Warto także pamiętać, że w kwestii tego, w co ubrać niemowlaka do snu, wciąż należy stawiać przede wszystkim na wygodę. Ubranka muszą być bezpieczne pod względem wykonania i składu materiału, a także komfortowe w noszeniu.

KajtkoweLove – wygoda i jakość na wyciągnięcie ręki

Jeśli nie wiesz, jak ubrać niemowlaka do snu, poszukaj inspiracji w sklepie internetowym KajtkoweLove! Ubranka i dodatki, które znajdziesz w naszej ofercie, spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa. Co więcej, ich krój oraz wyjątkowo dobrze przemyślane rozwiązania pozwalają na bezproblemowe zakładanie. Już teraz odkryj nasze marki!

Dodaj komentarz