Opublikowano Dodaj komentarz

Jak karmić butelką? Poznaj zasady bezpiecznego karmienia dziecka

Jak karmić dziecko butelką

Decydując się na karmienie butelką i smoczkiem, czy to przy zastosowaniu mleka modyfikowanego, czy też odciągniętego wcześniej pokarmu, warto odpowiednio się przygotować. Jeśli nie wiesz, jak karmić butelką, nie martw się – poniżej znajdziesz garść rad, które pomogą Ci w początkowym okresie, zanim złapiecie wspólny rytm i nabierzesz wprawy!

Karmienie dziecka butelką

Chociaż karmienie mlekiem matki ma wiele zalet i rekomendowane jest jak najdłuższe jego stosowanie, wcześniej, czy później w życiu dziecka może pojawić się butelka. Atrybut ten nie musi być jednak zarezerwowany wyłącznie dla karmienia tzw. sztucznego. Karmienia dziecka butelką może odbywać się także w ramach KPI (karmienie piersią inaczej), polegającego na podawaniu dziecku odciągniętego pokarmu, czy karmienia mieszanego, które łączy ssanie piersi i stosowanie mieszanek mlekozastępczych.

Niezależnie od tego, co w ten sposób podaje się dziecku, warto wiedzieć, jak karmić dziecko butelką w sposób, który będzie prawidłowy i bezpieczny dla malucha. Co ma znaczenie w pierwszej kolejności?

Jaka butelka do karmienia?

W kwestii tego, jak prawidłowo karmić butelką, spore znaczenie ma wybór smoczka, który nie tylko pozwoli na komfortowe pobieranie pokarmu, ale także nie będzie zaburzał naturalnego odruchu ssania. Najlepiej sprawdzają się więc te miękkie i elastyczne o kształcie przypominającym brodawkę piersi. Oczywiście można zdecydować się także na smoczek nieco twardszy, np. z silikonu, jednak w jego przypadku dziecko będzie musiało włożyć więcej wysiłku w ssanie.

Dla tego, jak karmić butelką, istotna jest również wielkość otworu, z którego wypływa pokarm. Powinien być on dostosowany do wieku dziecka i umożliwiać mu swobodne ssanie, oddychanie oraz połykanie podczas przyjmowania jedzenia.

Sama butelka do karmienia może być zaś szklana, plastikowa lub silikonowa. Wybierając ją, warto zwrócić uwagę, by nie miała trudnych do mycia zakamarków, dobrze leżała w dłoni i nie zawiera szkodliwych substancji. Aspekty te mają znaczenie nie tylko ze względu, jak karmić butelką w bezpieczny sposób, ile także pomagają zadbać o higienę.

Jak ułożyć dziecko do karmienia butelką?

Nie wiesz, jak trzymać dziecko do karmienia butelką? Przede wszystkim zadbaj o to, by jego ciało układało się w linii prostej, a główka nie było zbytnio odchylona ani przygięta w stosunku do tułowia. Powinna także znajdować się nieco wyżej niż reszta – w przypadku, gdy niemowlę leży zupełnie płasko, łatwo o zachłyśnięcie, czy zakrztuszenie.

Duże znaczenie dla tego, jak karmić noworodka butelką, ma kontakt skóra do skóry. Dziecko powinno czuć dotyk podczas karmienia, dlatego też najlepiej podawać mu jedzenie, gdy leży na rękach i jest przytulane.

Prawidłowa pozycja do karmienia butelką musi także uwzględniać wygodę osoby podającej pokarm. Najlepiej o nią zadbać, wybierając spokojne miejsce, gdzie można swobodnie oprzeć się plecami i podeprzeć rękę, co pozwoli odciążyć je w ciągu tych kilkunastu minut bezruchu. Świetnie sprawdzają się tutaj poduszki do karmienia w kształcie rogala. Ich szeroki wybór znajdziesz w sklepie KajtkoweLove. Wykonane z przyjaznych materiałów i utrzymane w ergonomicznym kształcie pozwalają na zachowanie bezpiecznej i wygodnej pozycji, a tym samym znacznie ułatwiają karmienie butelką.Już teraz odwiedź nasz sklep internetowy i zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Co ile karmić butelką?

Zagadnienie, jak karmić dziecko butelką, to jedno, jednak co ile należy to robić, by zachować odpowiednie odstępy? Tutaj najważniejszym wyznacznikiem jest to, czym maluch jest żywiony, i w jakim jest wieku. Te karmione piersią mają prawo jeść na żądanie, czyli ssą tyle razy i tak długo, jak chcą. Natomiast w kwestii tego, co ile karmić noworodka butelką z mlekiem modyfikowanym, istnieją już pewne wytyczne. W tym przypadku wielkość porcji powinna wynosić około 110 ml na karmienie, a ich samych powinno być od 7 do 10 na dobę. Starsze niemowlęta jadają już większe porcje, a co za tym idzie, mają dłuższe przerwy pomiędzy kolejnymi posiłkami. Warto jednak pamiętać, że zasady związane z tym, jak karmić dziecko butelką, nie zmieniają się zbytnio wraz z wiekiem – wciąż należy dbać o odpowiednią pozycję oraz technikę ssania przez malucha.

Problemy z karmieniem butelką

Niezależnie od tego, jak będziesz karmić dziecko butelką, może się zdarzyć, że pojawią się pewne problemy. Jak im zaradzić?

Jak karmić butelką, żeby nie było kolki?

Aby wyeliminować ryzyko kolki w następstwie karmienia, warto zadbać o prawidłową pozycję dziecka oraz sposób podawania butelki. Smoczek powinien mieć optymalny przepływ i być cały czas napełniony mlekiem podczas ssania. Sygnał, że coś może być nie tak, pojawia się między innymi, gdy dziecko cmoka przy karmieniu butelką. Ten charakterystyczny odgłos może wynikać bowiem na przykład ze złej techniki karmienia lub ssania.

Jak karmić dziecko butelką, żeby nie ulewało?

Ulewanie może pojawić się zarówno u dzieci karmionych piersią, jak i sztucznie. Jak karmić butelką, by mu zapobiec? Przede wszystkim należy pilnować, by maluch nie przyjmował większej ilości pokarmu, niż zdoła pomieścić jego żołądek. Sam posiłek powinien odbywać się w spokojnej atmosferze i bez pośpiechu. Jeśli dziecko wierci się podczas karmienia butelką, płacze lub wygina, to znak, że odczuwa dyskomfort. Należy wówczas zastanowić się, dlaczego się tak zachowuje, i ewentualnie skorygować błędy, by go uspokoić.

Dodaj komentarz