Opublikowano Dodaj komentarz

Codzienna pielęgnacja noworodka – porady, jak dbać o higienę dziecka

Codzienna pielęgnacja noworodka

Codzienna pielęgnacja noworodka, chociaż przed narodzinami dziecka może wydawać się trudna i czasochłonna, w praktyce często okazuje się, że wcale nie jest taka straszna. Odkryj razem z nami, jak dbać o delikatną skórę swojego maluszka, i zobacz, na jakie akcesoria i kosmetyki warto postawić, by jak najbardziej ułatwić sobie to ważne zadanie.

Jak dbać o niemowlę w pierwszych dniach?

Codzienna pielęgnacja noworodka to jedno z istotniejszych zadań, jakie stoi przed młodymi rodzicami. Na tym etapie życia dziecka jego skóra jest niedojrzała i szczególnie wrażliwa, a przez to wyjątkowo skłonna do podrażnień, otarć i odparzeń. Odznacza się także małą elastycznością oraz ma inny odczyn pH niż naskórek dorosłego. To z kolei sprawia, że wymaga zastosowania zupełnie innych kosmetyków niż u pozostałych członków rodziny i bardziej rygorystycznych zasad pielęgnacji.

Pielęgnacja skóry noworodka sprowadza się przede wszystkim do dbania o higienę i ochrony przed podrażnieniami. Utrzymanie naskórka w dobrej kondycji pomoże nie tylko zapobiec potencjalnym problemom zdrowotnym, ale będzie miało również wpływ na samopoczucie malucha i ustrzeże go przed dyskomfortem.

Jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja noworodka?

Pielęgnacja noworodka po urodzeniu wymaga przestrzegania pewnych zasad. O czym warto pamiętać?

  • Noworodek powinien mieć własne akcesoria do pielęgnacji – używanie osobnych myjek, szczotek do włosów, czy ręczników w codziennej pielęgnacji noworodka pozwala na ograniczenie ilości bakterii i ewentualnych pasożytów przenoszonych na dziecko, a tym samym, przynajmniej w części, chroni go przed chorobami, które mogą nie dawać objawów u dorosłych.
  • Wszystkie elementy, które wchodzą w zestaw do pielęgnacji noworodka, wymagają atestów – zastanawiając się nad tym, co do pielęgnacji noworodka jest potrzebne, i co kupić, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na certyfikaty oraz atesty, które potwierdzą, że dane akcesoria są bezpieczne dla maluchów.
  • Kosmetyki do pielęgnacji noworodka muszą być dostosowane do potrzeb delikatnej skóry – codzienna pielęgnacja noworodka wymaga stosowania odpowiednich kosmetyków. Najlepiej wybierać te od 1. dnia życia lub o naturalnym, prostym składzie.
  • Swoje obawy konsultuj z osobami z odpowiednim wykształceniem – jeśli cokolwiek martwi Cię w zachowaniu, czy wyglądzie dziecka, poszukaj pomocy u pediatry, neonatologa lub położnej, którzy mają bardziej fachową wiedzę niż internet, czy sąsiadka.

Jak dbać o noworodka krok po kroku?

Zagadnienia związane z higieną niemowląt w pierwszych tygodniach życia dotyczą kilku obszarów. Jak wygląda pielęgnacja noworodka krok po kroku?

Pielęgnacja kikuta pępowinowego

Właściwa pielęgnacja pępka noworodka, zanim odpadnie kikut pępowinowy, polega na codziennym przemywaniu i wietrzeniu okolic pępka. Należy dbać, by miejsce to było zawsze suche oraz czyste. Nie powinno się go również zbyt długo moczyć. Warto także pamiętać, żeby w razie zaczerwienienia, brzydkiego zapachu, czy innych niepokojących objawów zgłosić się do pediatry lub położnej.

Kąpiele i higiena ciała

Z uwagi na to, że skóra niemowląt i noworodków jest delikatna i łatwo się przesusza, obecnie zaleca się, by były one kąpane mniej więcej co 2-3 dni. W pozostałe dni wystarczy przetrzeć skórę, twarz i oczy, oraz okolice intymne ręcznikiem zwilżonym wodą.

Warto także zwrócić uwagę na różnice w pielęgnacji chłopców i dziewczynek, które wynikają z budowy ich zewnętrznych narządów płciowych. W przypadku dziewczynek podczas mycia należy kierować się od przodu w kierunku pupy, przemywając delikatnie wargi sromowe, krocze i następnie okolice odbytu. Z kolei u chłopców najpierw należy umyć penisa, później mosznę i jej okolicę, a na koniec obszar wokół odbytu. Poddając dziecko pielęgnacji, nie należy używać nadmiernej siły – nie wolno zbyt mocno odciągać napletka, czy rozdzielać warg sromowych, bo mogłoby się to skończyć urazem.

Co jest potrzebne do pielęgnacji noworodka? Warto zaopatrzyć się przede wszystkim w akcesoria kąpielowe, delikatne ręczniki, otulacze z naturalnych tkanin, czy kosmetyki z atestami. To wszystko i o wiele więcej, znajdziesz w sklepie KajtkoweLove. Czeka tam na Ciebie oferta zbudowana doświadczeniem rodziców i troską o dobro najmłodszych, korzystne ceny i liczne promocje. Już teraz odwiedź nasz sklep i zobacz, co możesz zrobić, by codzienna pielęgnacja Twojego dziecka była jeszcze łatwiejsza!

Zmiana pieluszki

Jednym z elementów codziennej pielęgnacji noworodka jest regularne i prawidłowe zmienianie pieluszek. Wilgotne środowisko, które w niej panuje po oddaniu moczu przez dziecko, sprzyja rozwojowi bakterii i powstawaniu bolesnych odparzeń. Mając to na uwadze, warto pamiętać o zmianie pieluchy zawsze, gdy jest taka potrzeba, oraz stosowaniu kremu ochronnego – zwłaszcza jeśli stosuje się jednorazówki.

Pielęgnacja skóry głowy i włosów

Zastanawiając się nad tym, co do pielęgnacji noworodka może się jeszcze przydać, warto pamiętać o szczotce z miękkim włosiem i grzebyku. Taki zestaw pozwoli na delikatne rozplątywanie włosków po kąpieli i masowanie skóry głowy.

Dodaj komentarz