Opublikowano Dodaj komentarz

Pierwsze zabawki dla noworodka i niemowlaka – jakie wybrać?

Pierwsze zabawki dla niemowlat.

Dzieci uwielbiają odkrywać świat poprzez zabawę, chociaż czasami, szczególnie w pierwszych tygodniach życia, nie przebiega ona w sposób świadomy. Z tego też względu wybierając pierwsze zabawki dla noworodka, czy niemowlaka, należy kierować się zupełnie innymi kryteriami. Zobacz, czym powinny się wyróżniać, i czy w ogóle warto w nie inwestować!

Jakie zabawki dla noworodka 0+?

Ze względu na zdolności poznawcze noworodków i młodszych niemowląt pierwsze zabawki nie powinny być zbyt skomplikowane ani wymagające. Ograniczona motoryka oraz brak zdolności celowego chwytania, czy manipulowania przedmiotami, sprawiają, że dzieci te „bawią się” w bardzo specyficzny sposób, wykorzystując przede wszystkim takie zmysły jak dotyk, wzrok oraz równowaga. W związku z tym, jakie zabawki dla noworodka będą najlepsze? Czym kierować się przy ich wyborze?

  • Funkcje – wybierając pierwsze zabawki dla niemowląt, warto stawiać na takie, które wspierają rozwój fizyczny i poznawczy dziecka. Mogą być to na przykład przedmioty, które poprzez dostarczanie określonych bodźców, wspierają integrację sensoryczną, stymulują pracę mózgu oraz sprzyjają rozwojowi motoryki. Najlepiej sprawdzają się takie, które oddziałują maksymalnie na 1-2 zmysły, co pozwala uniknąć przebodźcowania, czyli swoistego „przeciążenia mózgu” spowodowanego odbieraniem informacji ze zbyt wielu źródeł jednocześnie.
  • Dedykowany wiek – każda zabawka ma stosowane oznaczenie dotyczące wieku użytkownika. Wybierając te 0+, czy 3m+ można mieć pewność, że będą one bezpieczne dla dziecka i dostosowane do jego umiejętności.
  • Kontrastowe kolory – z uwagi na to, w jaki sposób widzi noworodek, lepiej sprawdzają się zabawki w żywych, kontrastowych kolorach, które nie tylko są przez niego łatwiej zauważalne, ale także stymulują zmysł wzroku.
  • Brak małych elementów – pierwsza zabawka dla dziecka powinna być pozbawiona małych elementów, które mogłyby zostać oderwane i połknięte.
  • Atesty – wszystkie akcesoria dla niemowląt i małych dzieci muszą być wykonane z bezpiecznych i trwałych materiałów z odpowiednimi atestami, które potwierdzają ich wysoką jakość.

Jaka pierwsza zabawka dla noworodka?

Jako pierwsze zabawki dla noworodka idealnie sprawdzają się grające karuzele nad łóżeczko, szumiące misie, karty w kontrastowych kolorach, czy miękkie maskotki. Warto jednak pamiętać, by pluszaki i inne tego typu przedmioty, były wyciągane z łóżeczka na czas snu. Pozwoli to ograniczyć ryzyko, że dziecko przez przypadek zasłoni sobie twarz miękki materiałem i odetnie dostęp tlenu. Jakie zabawki dla niemowląt warto jeszcze rozważyć? W przypadku kilkutygodniowych maluchów świetnym pomysłem są maty edukacyjne, kostki sensoryczne oraz gryzaki w różnych kształtach.

Jakie zabawki dla 2-tygodniowego dziecka?

W wieku 2 tygodni niemowlę ma wciąż ograniczone potrzeby, które sprowadzają się najczęściej do jedzenia, spania i zaspokajania poczucia bliskości. W okresach czuwania można jednak wprowadzać pewne elementy i pierwsze zabawki dla noworodka, które wspomogą jego rozwój poznawczy. Rozwojowi wzroku szczególnie sprzyjają książeczki, karty i zabawki łączące nasycone barwy – czarny, biały, czerwony, niebieski – które można pokazywać maluchowi z określonej odległości, także podczas leżenia na brzuszku. Źródłem bodźców sensorycznych mogą być także pałąki z wiszącymi zabawkami, grzechotki oraz łagodnie szeleszczące maskotki i akcesoria.

Kiedy pierwsze zabawki dla dziecka?

Chociaż dzieci już od pierwszych dni życia reagują na kontrasty i ostre wzory, ich ograniczone zdolności poznawcze sprawiają, że pierwszych zabawek dla niemowląt nie warto wprowadzać zbyt wcześnie. Takie maluchy i bez nich otrzymują dużą ilość bodźców, które muszą przetworzyć. W takim razie, od kiedy zabawki dla noworodka? Na tych najprostszych, wspierających rozwój sensoryczny, skorzystają już 2-tygodniowe niemowlęta, które mają dłuższe okresy czuwania i zaczynają powoli interesować się otaczających ich światem. Jednak już 2-3 miesiące później, gama „zabaw” dziecka się zmieni, a ono samo zacznie koncentrować swoją uwagę na zupełnie innych akcesoriach, dlatego też w tym okresie pierwsza zabawka dla niemowlaka powinna mieć już nieco inne cechy.

Jakie zabawki dla niemowląt 0-3 miesiące?

Pierwsze 3 miesiące życia dziecka wiążą się z intensywnym rozwojem. Pod koniec tego okresu ma ono już dłuższe przerwy między drzemkami, pewniej utrzymuje główkę podczas leżenia na brzuchu, a także potrafi już dotykać i przypadkowo chwytać przedmioty. Jakie zabawki dla niemowląt 0-3 miesięcy można polecić? Wciąż warto wybierać przede wszystkim te dostarczające subtelne bodźce dźwiękowe i dotykowe. Na tym etapie rozwoju zastosowanie znajdą wszelkie zabawki łatwe do chwycenia i przeciągnięcia, kontrastowe obrazki, akcesoria z lusterkiem, czy te przeznaczone do oglądania – projektory, lampki nocne, czy karuzele nad łóżeczkiem.

Gdzie najlepiej kupować zabawki dla niemowląt?

Bardzo ważne jest, by pierwsze zabawki dla niemowląt spełniały wysokie normy i były bezpieczne, dlatego też warto kupować je wyłącznie w sprawdzonych miejscach. Jeśli szukasz takiego, koniecznie odwiedź sklep internetowy KajtkoweLove, gdzie znajdziesz najlepsze akcesoria i zabawki dla dzieci. Wykonane z materiałów wysokiej jakości i dostosowane do możliwości poznawczych użytkowników, spodobają się nie tylko rodzicom. Już teraz zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Dodaj komentarz