Opublikowano Dodaj komentarz

Jaki smoczek dla noworodka? Doradzamy, co kupić

Jaki smoczek dla niemowlaka?

Szeroki wybór, choć pod wieloma względami wypada korzystnie, to wcale nie sprzyja rodzicom, którzy zastanawiają się, jaki smoczek dla noworodka, czy niemowlaka kupić. Dlatego też postanowiliśmy uporządkować wiedzę na ten temat – zobacz, czym mogą różnić się smoczki, jakie wybrać dla dziecka, i co robić, żeby utrzymać je w czystości.

Jak są rodzaje smoczków?

Patrząc na sklepowe półki trudno nie zauważyć, że istnieje wiele rodzajów smoczków. Różniące się między sobą kształtem, wielkością, czy rodzajem materiału, z którego zostały wykonane, mają różne właściwości, co pozwala na znalezienie optymalnego rozwiązania praktycznie dla każdego dziecka.

Rodzaje smoczków według kształtu

Jednym z pierwszych kryteriów, które bierze się pod uwagę przy wyborze, jaki smoczek dla niemowlaka, jest kształt. Jakie rodzaje smoczków można tutaj wyróżnić?

  • Smoczek okrągły – ma symetryczny kształt przypominający kulkę ze zwężającym się końcem, dzięki czemu niemowlę może obracać go w każdym kierunku.
  • Smoczek anatomiczny (ortodontyczny) – smoczki tego typu projektowane są tak, by zapewnić, jak największą zgodność z anatomią jamy ustnej niemowląt, co pozwala na zmniejszenie ryzyka wad zgryzu i nieprawidłowego rozwoju szczęki. Są asymetryczne i mają lekko spłaszczony kształt od strony języka.
  • Smoczek dynamiczny – jest elastyczny i dopasowuje się do ruchów jamy ustnej niemowlaka. Rozciągają się i kurczą podobnie jak brodawka podczas karmienia, co sprzyja zminimalizowaniu negatywnego wpływu na zgryz oraz pomaga w rozwijaniu mięśni w obrębie buzi.

Rodzaje smoczków według rozmiaru

Z punktu widzenia prawidłowego użytkowania smoczka spore znaczenie ma także jego rozmiar. Te najczęściej określa się przedziałem wiekowym, dla jakiego dany produkt jest dedykowany. Warto jednak pamiętać, że każdy producent może stosować własny system oznaczeń odnoszący się do tego, jaki smoczek dla jakiego wieku.

  • Smoczki dla wcześniaków – mają specjalny kształt, który został opracowany z myślą o specyficznych potrzebach noworodków urodzonych przed czasem. Tego rodzaje smoczków nie tylko pozwalają dziecku się wyciszyć, ale także wspierają naukę ssania.
  • Smoczki dla noworodków (0-2, 0-3, 0-6) – jeśli nie wiesz, jaki smoczek dla noworodka będzie najlepszy, zasugeruj się wskazaniami producentów. Smoczki te mają odpowiednią wielkość, a ich kształt sprawia, że ograniczają ryzyko zaburzenia karmienia i wspierają rozwój mięśni.
  • Smoczki dla niemowląt (2-6, 3-6, 6-12, 12-18, 18+ itp.) – produkty dla poszczególnych przedziałów wiekowych dostosowywane są do zmieniających się potrzeb dzieci, a wyraźne oznaczenia podawane w miesiącach pozwalają na określenie, jaki smoczek będzie najlepszy dla każdego malucha.

Z jakiego materiału smoczek?

Decydując o tym, jaki smoczek wybrać, spore znaczenie ma także typ materiału, z jakiego został on wykonany. Co więcej, może to być jeden z czynników, które zdecydują o tym, czy dany wybór zostanie zaakceptowany przez dziecko, czy nie.

Poszczególne rodzaje smoczków uspakajających, podobnie jak rodzaje smoczków do butelek, można podzielić na:

  • Smoczki silikonowe – materiał ten jest mniej porowaty, przez co łatwiej utrzymać go w czystości. Jednocześnie odznacza się dużą trwałością i odpornością na uszkodzenia, a dzięki właściwościom hipoalergicznym zmniejsza ryzyko reakcji alergicznych.
  • Smoczki kauczukowe – kauczuk to naturalny materiał o dużej miękkości i elastyczności, dzięki czemu zapewnia dziecku duży komfort podczas ssania. Jednocześnie jest mniej trwały, co wiąże się z koniecznością częstszej wymiany. Może także uczulać.
  • Smoczki lateksowe – dzięki elastycznej strukturze oraz szybkiemu nagrzewaniu się do temperatury ciała ich ssanie przypomina nieco ssanie piersi. Materiał ten może jednak powodować reakcje alergiczne.

Jaki smoczek dla noworodka 0-2 czy 0-3?

Podczas decydowania o tym, jaki smoczek dla noworodka sprawdzi się najlepiej, oznaczenia producenta mają spore znaczenie, jednak nie są jedynym wyznacznikiem. Co więcej, zakup tego odpowiedniego często wymaga wielu podejść, bo nie każde dziecko chętnie zaakceptuje proponowane rozwiązanie.

Prócz sugestii producenta, podczas wyboru, jakie smoczki dla noworodka, a jakie dla niemowlaka, należy wziąć pod uwagę także wagę urodzeniową i wielkość malucha. Te, które już na starcie ważyły więcej lub przybierają w górnych granicach, mogą potrzebować modelu, który jest nieco większy, a więc na przykład 0-3, czy nawet 0-6. Z kolei dzieciom drobniejszej budowy wyjściowo może odpowiadać smoczek 0-2.

Jaki smoczek jest najzdrowszy?

Nie istnieje jedna właściwa odpowiedź na pytanie o to, jaki smoczek dla niemowlaka jest najlepszy, czy najzdrowszy. Każde dziecko może mieć bowiem inne potrzeby i preferencje. Jedne poradzą sobie z twardością silikonu, inne będą znowu wolały kauczuk. Podobnie jest z kształtem – niektóre maluchy będą wolały smoczki okrągłe, kolejne znowu polubią się ze smoczkami anatomicznymi.

Znaczenie dla wyboru, jaki smoczek dla dziecka, ma także sposób karmienia. Smoczki z okrągłą główką, ze względu na specyficzny kształt, polecane są szczególnie podczas żywienia butelką. A z kolei jaki smoczek dla noworodka karmionego piersią? Tutaj zaleca się przede wszystkim dynamiczne, które nie zaburzają naturalnych odruchów.

Jak dbać o higienę smoczka?

Dbanie o czystość smoczka jest równie ważne, jak jego prawidłowy dobór. Jako że ma on bezpośredni kontakt z jamą ustną dziecka, powinien być wolny od zabrudzeń i bakterii, które mogłyby przyczynić się do rozwoju pleśniawek, próchnicy, czy innych infekcji. Należy go więc regularnie myć pod bieżącą wodą, a przed pierwszym użyciem porządnie wyparzyć.

Można zadbać także o dodatkowe akcesoria, które pomogą zwiększyć higienę przechowywania. Szczególnie dobrze sprawdzają się tutaj pojemniki na smoczki, które dzięki niewielkim rozmiarom można zabrać na spacer. Z kolei lekkie, kolorowe łańcuszki do smoczków to niezastąpiony gadżet, gdy chcemy, by ten znajdował się w zasięgu ręki dziecka.

Inne sprawdzone rozwiązania znajdziesz w sklepie KajtkoweLove. Czeka tam na Ciebie szeroki wybór akcesoriów dla niemowląt i mam, w tym także różnego rodzaju smoczki i akcesoria wysokiej jakości. Już teraz odkryj całą naszą ofertę i skorzystaj z atrakcyjnych zniżek!

Dodaj komentarz