Rodzice, którzy szukają skutecznego i łatwego sposobu na usypianie dziecka, często są gotowi sięgać po wiele różnych rozwiązań, byleby tylko ułatwić sobie to zadanie. Wiele z nich jednak na dłuższą metę okazuje się tak obciążających dla opiekunów, że wolą poszukać innej alternatywy. Właśnie z myślą o nich przygotowaliśmy krótki poradnik po tym, jak usypiać dziecko, by było to komfortowe dla wszystkich.
Jak powinno wyglądać usypianie dziecka?
Sen stanowi jedną z podstawowych potrzeb fizjologicznych i jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Nie tylko pozwala na produkcję hormonu wzrostu, ale także pomaga w regulowaniu emocji i sprzyja tworzeniu połączeń neuronowych w mózgu. Jak więc zadbać, by noworodek, czy niemowlę spały odpowiednio długo, a ich sen był wysokiej jakości? Odpowiedź na pytanie nie będzie łatwa, bo tak właściwie nie istnieje jedna metoda usypiania dziecka, która będzie uniwersalna dla wszystkich maluchów, szczególnie że każdy z nich ma własny temperament i potrzeby. Z kolei wiele tych ostatnich wiąże się z okresem rozwoju i nie da się ich przeskoczyć. Mowa tu przede wszystkim o kilkudniowych, czy kilkutygodniowych maluszkach, które choć w teorii przesypiają większość doby, mają tendencję do krótkich drzemek, niespokojnego snu, czy nieregularnych pór zasypiania. Na szczęście w większości przypadków to mija wraz z rozwojem. Jak im pomóc w zasypianiu? Jak usypiać noworodka, a jak starsze dziecko? Oto kilka sprawdzonych sposobów, które mogą pomóc w układaniu malucha do spania.
Staraj się wprowadzić regularny rytm dnia
Pewna przewidywalność w harmonogramie dnia sprawia, że dzieci czują się pewnie i bezpiecznie. Ciąg następujących po sobie czynności – analogicznie jak u dorosłego – wyznacza im pewien rytm, dzięki łatwiej odnajdują w rzeczywistości, a finalnie także szybciej zasypiają. Regularny rytm dnia warto wdrożyć nie tylko wtedy, gdy nie wiadomo, jak usypiać roczne dziecko, ale i młodsze.
Zadbaj o odpowiednią atmosferę
Usypianie dziecka, które jest zrelaksowane i odprężone, przebiega łagodniej oraz o wiele szybciej niż malucha pobudzonego, czy zestresowanego. Dlatego też już na 1-2 godziny przed kąpielą aż do momentu pójścia spać warto dbać o spokojną, odprężającą atmosferę, która pozwoli niemowlakowi poczuć się bezpiecznie. Spore znaczenie w tym czasie może mieć także bliskość opiekuna, więc przytulasy i masaże są jak najbardziej wskazane. Natomiast podczas samego usypiania dziecka sprawdza się biały szum, który emitują szumiące misie. Ten rodzaj dźwięku działa kojąco i wyciszająco, dzięki czemu maluchy szybciej zapadają w sen.
Ogranicz ekspozycję na światło
Tak u dorosłych, jak i u dzieci, rytm okołodobowy jest sterowany przez światło, dlatego też często zaleca się, by możliwie wiele wieczornych czynności odbywało się przy jego niższym natężeniu. Stanowi to bowiem naturalny sygnał dla organizmu malucha, że pora spać. Ze wskazówki tej można skorzystać także latem, kiedy ze względu na późne zachody słońca problem z tym, jak usypiać dziecko, jest jeszcze większy. W tym okresie szczególnie dobre sprawdzają się rolety lub zasłony zaciemniające, które skutecznie blokują promienie słoneczne wpadające do pomieszczenia. Ograniczenie ekspozycji może sprawdzić się także w przypadku, gdy wszystko inne zawodzi i nie wiadomo już, jak usypiać niemowlę w dzień.
Ułóżcie swój własny rytuał wieczorny
Jak już zostało wcześniej powiedziane, powtarzalność czynności daje dzieciom pewne poczucie bezpieczeństwa. Warto to wykorzystać nie tylko w skali całego dnia, ale również podczas samego szykowania się do snu. Usypianie noworodka, czy niemowlaka będzie wtedy nie tylko szybsze, ale i prostsze. Jak powinien wyglądać taki rytuał? Tutaj wiele zależy od samych rodziców. To może być relaksacyjna kąpiel + masaż + przytulanie, czy kąpiel + czytanie. Co więcej, to dobry sposób na ułatwienie sobie wieczoru, gdy nie wiesz, jak usypiać dziecko po odstawieniu, gdy wcześniej zasypiało przy piersi.
Warto pamiętać, że choć stałość rytuału jest ważna, to nie można stać się jego niewolnikiem. Co więcej, może on być dowolnie modyfikowany, a każdy z układających dziecko do snu, może mieć swój własny. Tak też często się zdarza, gdy tata sam szuka pomysłu na to, jak układać niemowlę karmione piersią, które w ten sposób zasypia z mamą.
Wykorzystaj zalety otulania
Sposoby usypiania niemowląt i noworodków mogą być różne, a jedną z technik, które je wspierają, jest otulanie. Ścisłe owijanie sprawdza się szczególnie dobrze w pierwszych tygodniach życia, gdy dziecko adaptuje się do nowych warunków i może potrzebować wsparcia w celu wyciszenia. Zapewnia także poczucie bezpieczeństwa, odtwarzając ścisk, który panował w brzuchu mamy. Więcej na temat otulania i okrywania przeczytasz tutaj: Czym przykryć noworodka i niemowlaka do snu? Śpiworek, kocyk, a może otulacz?
Decydując się na otulanie, warto zadbać także o bezpieczeństwo malucha i wybierać takie otulacze, które są wykonane z atestowanych, naturalnych materiałów. Takie znajdziesz w sklepie KajtkoweLove! Czeka tam na Ciebie wiele akcesoriów przydatnych podczas usypiania, w tym kocyki, szumiące misie, przytulanki, czy pościele. Już teraz poznaj całą naszą ofertę z kategorii sen i spraw, by zasypianie dla Twojego Malucha było jeszcze łatwiejsze.
Do jakiego wieku trzeba usypiać dziecko?
Usypianie dziecka nie jest czymś, co ma datę przydatności. To ważne chwile tak, dla dziecka, jak i mamy/taty, więc powinny trwać tyle, ile potrzebują tego obie strony. Ocenia się jednak, że umiejętność obniżania poziomu hormonu stresu bez bliskości rodzica pojawia się u dziecka dopiero około 5 roku życia i dopiero wtedy może być ono w stanie usypiać samo. Oczywiście może się zdarzyć, że sposób, jak usypiać dziecko, trzeba zmienić ze względu na potrzeby którejś ze stron. Należy sobie wówczas na to pozwolić bez wyrzutów sumienia.
Czy warto usypiać dziecko na siłę?
Żadna metoda usypiania niemowląt, czy noworodków nie powinna przewidywać układania do snu na siłę. Może to bowiem wywołać u malucha stres, przez który będzie miał jeszcze większy problem z uśnięciem, a w dłuższej perspektywie zaburzyć jego prawidłowe funkcjonowanie. Należy jednak rozróżnić sytuacje, gdy dziecko nie chce usnąć, bo jeszcze tego nie potrzebuje, a gdy nie potrafi się wyciszyć pomimo ewidentnego zmęczenia. Jednocześnie nie ma także co czekać, aż przysłowiowo padnie ono ze zmęczenia. Niemowlaki w takich sytuacjach potrafią spać bardzo niespokojnie, wybudzać się, albo urządzać pobudkę wcześniej niż zazwyczaj.
Więcej o idealnych warunkach do snu znajdziesz tutaj: Jak ubierać noworodka i niemowlaka do snu? Porady dla świeżo upieczonych rodziców.
Ile trwa usypianie dziecka?
To, ile trwa, zanim dziecko uśnie, jest bardzo indywidualną kwestią i zależy od wielu czynników, w tym od wieku malucha, aktywności w ciągu dnia, pory i długość drzemek, czy poziomu jego wyciszenia. Dlatego też warto przy tej czynności uzbroić się w cierpliwość, szczególnie że stres i niepokój rodzica może udzielić się dziecku, przez co uśnięcie będzie jeszcze bardziej problematyczne.