Opublikowano Dodaj komentarz

Rozszerzanie diety niemowlaka – co jest potrzebne? Najlepsze akcesoria

Dziecko samodzielnie jedzące - rozszerzanie diety

Nadeszła pora na rozszerzanie diety? Niemowlę, tak jak i Ciebie, czeka teraz wspaniały czas pełen nowych wrażeń i doświadczeń. Co zrobić, by się właściwie do niego przygotować? Jakie akcesoria do rozszerzenia diety warto wybrać? Dzięki naszym wskazówkom szybko znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania!

Kiedy zacząć rozszerzać dziecku dietę?

Obecnie rekomenduje się, by do końca 6. miesiąca życia niemowlęta były karmione wyłącznie mlekiem matki, mieszanką mleczną lub równolegle jednym i drugim rodzajem pokarmu. Taki sposób żywienia jest wystarczający i odpowiada zapotrzebowaniu dzieci w tym wieku. Dlatego też ten graniczny 6. miesiąc życia to często dobry moment na rozszerzanie diety. Niemowlę w tym okresie już dość pewnie trzyma główkę, co jest niezbędne dla jedzenia stałych pokarmów, a także wykazuje inne oznaki gotowości. Są to przede wszystkim:

  • zainteresowanie jedzeniem np. podczas towarzyszenia przy posiłkach,
  • umiejętność siedzenia samodzielnego lub z podparciem,
  • rozwinięta umiejętność chwytania i puszczania,
  • zanikanie odruchu wypychania pokarmu językiem.

Należy przy tym pamiętać, że moment, w którym maluch jest gotowy na rozszerzanie diety, może nastąpić w różnym czasie. Najczęściej przypada to pomiędzy 4 a 6 miesiącem życia.

Od czego zacząć rozszerzać dietę niemowlaka?

Nie istnieje jeden słuszny schemat rozszerzania diety, choć powszechnie przyjęło się, że ekspozycja na smaki powinna przebiegać w określonej kolejności, począwszy od zbóż (kaszki) poprzez warzywa, owoce i nabiał, aż po mięso. W rzeczywistości jednak nie ma większego znaczenia dla przyszłych preferencji smakowych dziecka, czy najpierw zje marchewkę, czy banana. O tym, od czego zacząć rozszerzanie diety i w jakiej kolejności podawać produkty decydują przede wszystkim rodzice, którzy mogą wybrać także sposób, w jaki w ogóle będzie ono wyglądało. Rozszerzanie diety niemowlaka może przebiegać klasycznie lub metodą BLW (baby led weaning), gdzie pomija się etap łyżeczki oraz papek i podaje się od razu pokarm stały w formie możliwej do samodzielnego chwycenia.

Jakie zalety ma takie rozszerzanie diety? Niemowlę przede wszystkim sprawuje kontrolę nad tym, co i w jakich ilościach je, budując tym samym dobre nawyki żywieniowe. BLW wspiera również wszechstronny rozwój i samodzielność – daje okazję do ćwiczenia koordynacji wzrokowo-zmysłowej oraz sprzyja rozwojowi integracji sensorycznej poprzez dostarczanie różnych bodźców zmysłowych.

Bobas lubi wybór - samodzielne jedzenie

Jakie pierwsze naczynia dla niemowlaka?

Zaczynając przygodę z jedzeniem pokarmów stałych u niemowlaka, warto kupić odpowiednie akcesoria do rozszerzania diety. Jest to szczególne ważne z punktu widzenia zachowania właściwej higieny podawania posiłków i ma spore znaczenie głównie na początku tej drogi oraz w przypadku stosowania metody BLW.

W jakie akcesoria do rozszerzenia diety warto się zaopatrzyć?

  • Krzesełko do karmienia – pomimo tego, że niemowlę można karmić dosłownie w każdym miejscu, najlepiej jest jednak zainwestować w stabilne krzesełko. Jego rola jest dwojaka – z jednej strony zapewnia dziecku prawidłową postawę, z drugiej zaś kształtuje dobre nawyki i uczy spożywania posiłków w jednym miejscu i w określony sposób.
  • Talerz/miseczka – zestaw do rozszerzania diety zawiera przede wszystkim naczynia do podania posiłku. Świetnie tutaj sprawdzają się talerze dzielone, na których można ułożyć wiele składników bez ich mieszania się. Co więcej, jeśli maluch je samodzielnie, warto zadbać, by były stabilne i dało się je solidnie przyczepić do stolika, co utrudni mu zrzucenie wszystkiego na podłogę.
  • Sztućce – to kolejne akcesoria do rozszerzania diety niezbędne na początek. Przy wyborze sztućców warto ograniczyć się do tych opracowanych z myślą o dzieciach. Ich atutem jest nie tylko optymalny kształt i waga, ale również gwarancja bezpieczeństwa materiałów wykorzystanych w produkcji.
  • Śliniaki dla dzieci – rozszerzanie diety u niemowląt to raczej brudne zadanie, nawet przy karmieniu łyżeczką. Zanim zaniknie odruch wypychania jedzenia z buzi, wiele porcji potencjalnie skończy na ubranku, dlatego warto wyposażyć się w łatwe do czyszczenia i odporne na plamy śliniaki lub fartuszki.
  • Kubek lub bidon – początek rozszerzania diety łączy się często z nauką picia z bidonu lub otwartego kubeczka. Chociaż logopedzi rekomendują ten drugi, jako bardziej przyjazny rozwojowi aparatu mowy, bidon również ma wiele zalet i jest świetną opcją np. podczas spacerów. O właściwościach każdego z tych rozwiązań przeczytasz tutaj: Kubek, szklanka, smoczek, bidon… Co wybrać?

Chcesz ułatwić sobie rozszerzanie diety niemowlaka, kiedy już przyjdzie na to czas? Koniecznie odwiedź sklep KajtkoweLove! Znajdziesz tam szeroki wybór akcesoriów do karmienia, w tym naczynia, sztućce, podkładki do jedzenia, czy fartuszki i silikonowe śliniaki. Już teraz poznaj całą naszą ofertę i wybieraj z najlepszych, lubianych przez rodziców marek!

Z czego talerz dla niemowlaka?

Wszystkie akcesoria do rozszerzania diety i umożliwiające karmienie niemowląt powinny być wykonane z bezpiecznych, nietoksycznych materiałów, a więc wolne między innymi od ftalanów, czy BPA. Jednocześnie spore znaczenia ma ich trwałość, dlatego lepiej zrezygnować z takich, które się łatwo uszkadzają lub mogą zbić. Co więcej, wszelka zastawa i sztućce nie mogą mieć też ostrych krawędzi, czy małych, łatwych do połknięcia części, co zwiększałoby ryzyko zranienia lub zadławienia przez dziecko.

Dodaj komentarz