Opublikowano Dodaj komentarz

Podróż z dzieckiem – gadżety i akcesoria, które warto zabrać ze sobą

Podróż z dzieckiem -jak je ubrać do fotelika?

Chociaż nie wszystko da się przewidzieć, jeśli chodzi o podróże z dzieckiem, można zrobić wiele, by je sobie ułatwić. Jak przygotować się do długiej jazdy samochodem? Co na podróż z dzieckiem warto włożyć do torby? Nasze wskazówki sprawią, że polubisz Wasze wspólne podróżowanie!

Kiedy zacząć podróżować z dzieckiem?

Podróże z dzieckiem można rozpocząć w dowolnym momencie jego życia. Często zaleca się jednak, by przeczekać pierwsze tygodnie, w których maluch przyzwyczaja się do funkcjonowania poza brzuchem mamy. Noworodki w porównaniu do starszych dzieci i dorosłych mają także słabszą odporność, co wynika z niedojrzałości układu immunologicznego. Są więc bardziej narażone na złapanie infekcji, szczególnie w dużych skupiskach ludzi, a więc na lotniskach, czy w pociągach.

Co jeszcze wziąć pod uwagę, jeśli chce się zaplanować pierwszą podróż z małym dzieckiem? Przede wszystkim trzeba czuć się na to gotowym. Taki wyjazd może (ale nie musi!) być dla niemowlaka wymagający, a co za tym idzie, wiązać się między innymi z większym napięciem, marudzeniem, czy pogorszeniem jakości snu. Takie zachowanie często przekłada się znów na frustrację ze strony rodziców, którzy nie potrafią czerpać radości z czasu wspólnie spędzonego poza domem.

Co równie istotne, zanim wyruszy się w dłuższą podróż z noworodkiem, czy niemowlakiem, warto także skonsultować się z pediatrą. Oceni on, czy dziecko jest zdrowe i podpowie ewentualnie, o co zadbać przed wyjazdem (szczepienia, profilaktyka), czy już w jego trakcie.

Jak ubrać dziecko na podróż samochodem?

Co dla dziecka na długą podróż?

Jako że każde dziecko jest inne, tak inna jest też każda podróż z dzieckiem. Gadżety i akcesoria, które warto mieć wówczas ze sobą, stanowią jednak pewien kanon, który tylko częściowo zmienia się w zależności od wieku, czy możliwości malucha. Co zabrać na długą podróż samochodem z dzieckiem?

  • Pojemna, dobrze zorganizowana torba – nic tak nie ułatwia życia w trakcie podróży z dzieckiem, jak podręczna torba, w której znajdują się wszystkie niezbędne rzeczy. Takie torby mają często wiele przegród i kieszeni ułatwiających organizację akcesoriów, zabawek, czy przekąsek, a przy tym są wykonane z trwałych, trudnych do uszkodzenia materiałów. To jednak niejedyna rzecz, która ułatwia rodzicielstwo – zobacz: Pięć gadżetów, które ułatwiają życie po porodzie.
  • Akcesoria do przewijania – zestaw do przewijania jest jedną z tych rzeczy, o których nie można zapomnieć, planując podróż z dzieckiem. Gadżety tutaj niezbędne to przede wszystkim składana lub zwijana mata do przewijania, nawilżane chusteczki, kosmetyki do pielęgnacji i oczywiście pieluszki. Natomiast w przypadku ruchliwych niemowląt warto zabrać także zabawkę, która je zajmie na czas przewijania.
  • Akcesoria do karmienia – jeśli dziecko nie jest karmione wyłącznie piersią, tym, co na podróż z dzieckiem również trzeba zabrać, są czyste butelki nadające się do bezpośredniego podania, akcesoria do przechowywania pokarmu oraz odmierzone porcje mieszanki. Dla starszych maluchów można znów przygotować przekąski. Jednak co ważne ani picie, ani jedzenie nie powinno być podawane w poruszającym się samochodzie! Małe dziecko nie ma jeszcze w pełni wykształconego odruchu połykania, co zwiększa ryzyko zachłyśnięcia lub zadławienia.
  • Zabawki – inne gadżety przydatne w podróży z dzieckiem to zabawki – najlepiej te ulubione i zajmujące najwięcej czasu.
  • Otulacz – aby dziecko w podróży czuło komfort, warto wyposażyć się także w specjalny otulacz, który łączy zalety kocyka i kombinezonu. Dzięki możliwości przełożenia pasów układa się go bezpośrednio na foteliku, co utrzymuje go na miejscu, zapobiegając zsuwaniu podczas jazdy i jednocześnie pozwala na przykrywanie malucha zawsze wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Umożliwia on także prawidłowe zapięcie samych pasów.
  • Poduszka do podróży dla dziecka – gdy dziecko zaśnie, poduszka stabilizuje jego główkę oraz chroni kręgosłup i mięśnie przed nadwyrężeniem. Decydując się na jej zakup, należy zwrócić uwagę, by była odpowiednio twarda i dopasowana do wielkości dziecka, w przeciwnym razie może zrobić więcej szkody niż pożytku.

Przeczytaj także: Pierwsze wakacje z maluszkiem – o czym należy pamiętać? i zobacz, jak zaplanować udany pierwszy dłuższy wyjazd.

Wiele powyższych akcesoriów jest dostępnych w sklepie KajtkoweLove. W naszej ofercie znajduje się chyba wszystko, czego mogą potrzebować rodzice i dziecko w podróży samochodem: zabawki, akcesoria do karmienia i przewijania, a także torby i organizery. Już teraz poznaj cały nasz asortyment i zobacz, jak możemy ułatwić Wam wspólne podróżowanie!

Jak urozmaicić dziecku podróż?

Wrażenie niekończącej się podróży z dzieckiem, gadżety, które szybko się nudzą, czy ciągłe marudzenie potrafią być bardzo uciążliwe dla rodzica, szczególnie gdy jazda trwa już kolejną godzinę. Jak się przygotować na taką ewentualność? Co dla dziecka na podróż samochodem warto jeszcze mieć w zanadrzu?

  • Książeczki do czytania, naklejanki itp.
  • Zagadki oraz zabawy słowne/dźwiękowe/dźwiękonaśladowcze.
  • Słuchanie piosenek/audiobooków.
  • Przerwy na wyjście z samochodu i zabawę na wolnym powietrzu.
Dodaj komentarz