Opublikowano Dodaj komentarz

Czym przykryć noworodka i niemowlaka do snu? Śpiworek, kocyk, a może otulacz?

Spiacy niemowlak - jak przykrywać noworodka do snu

Zastanawiasz się, czym przykryć noworodka do snu, by zapewnić mu nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo? Zobacz, jak można zastąpić odradzaną przez specjalistów kołderkę i poznaj sprawdzone rozwiązanie na otulanie na noc maluchów w każdym wieku, począwszy od pierwszych chwil życia. To, jak przykrywać noworodka do snu, nie będzie miało już przed Tobą tajemnic!

Czy noworodka można przykrywać kołderką?

Kwestie związane z bezpieczeństwem odpoczynku nocnego oraz tym, czym przykrywać noworodka do snu, są niezwykle ważne. AAP (American Academy of Pediatrics) zaleca w tym względzie zrezygnowanie ze wszelkich pościeli, w którą dziecko mogłoby się przypadkowo zamotać lub nałożyć sobie na głowę, odcinając tym samym dostęp tlenu. Takie maluchy nie potrafią bowiem kontrolować pracy mięśni na tyle, by w przypadku pojawienia się dyskomfortu, zareagować i się odkryć.

Warto także wiedzieć, że właściwe otulanie noworodka do snu oraz zapewnienie mu odpowiednich warunków do odpoczynku (twardy i płaski materac, spanie na plecach, brak zbędnych elementów w łóżeczku) zmniejsza ryzyko wystąpienia SIDS oraz pozwala wykluczyć inne zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia malucha.

Pod czym powinien spać noworodek?

Ze względu na ograniczoną zdolność regulacji temperatury ciała niemowlęta i małe dzieci są szczególnie narażone na szybką utratę ciepła. To sprawia, że nocą, gdy organizm naturalnie się wychładza, potrzebują one dodatkowej warstwy, która pomoże utrzymać odpowiednią ciepłotę ciała. Jednak czy przykryć noworodka do snu, skoro może to prowadzić do niebezpiecznych sytuacji? W przypadku kilkudniowych, czy kilkutygodniowych maluchów lepiej jest stosować alternatywy, które pozwalają nie tyle na przykrywanie, ile otulanie:

  • Rożek – to popularne rozwiązanie, które najchętniej stosowane jest w pierwszych tygodniach życia dziecka. Konstrukcja rożka sprawia, że jest on nie tylko bezpieczny dla malucha, który się nim przypadkowo nie nakryje, ale także pozwala na dość ścisłe otulenie, co sprzyja wyciszeniu i uczuciu komfortu. Co więcej, nie trzeba się zastanawiać, jak zawijać noworodka do snu, bo jest to wyjątkowo intuicyjne i proste.
  • Otulacz – to idealny pomysł na lato, jeśli nie wiemy, jak przykrywać niemowlaka do snu, by zapewnić mu komfort, ale bez nadmiernego pocenia się. Otulacze często są wykonywane z cienkiego, przewiewnego muślinu bawełnianego lub bambusowego.
  • Śpiworek – śpiworki niemowlęce przypominają nieco kombinezony, jednak bez osobnych nogawek i często bez rękawków. Dzięki specjalnemu kształtowi nie krępują ruchów dziecka i jednocześnie zapobiegają odkrywaniu się.
  • Cienki kocyk – w kwestii tego, czym przykryć noworodka do snu, dobrze sprawdzają się także kocyki. Te warto mieć jednak przygotowane przede wszystkim na czas drzemki w trakcie dnia, czy spacer, kiedy dziecko jest pod stałą kontrolą rodzica lub opiekuna.

Czym przykryć noworodka do snu latem, a czym zimą? Jeśli w pomieszczeniach jest ciepło i nie ma możliwości obniżenia temperatury, warto wybierać cieńsze ubranka i okrycia. Przegrzewanie ciała może mieć równie poważne konsekwencje, jak jego wychłodzenie, nie warto więc ubierać malucha „na zapas”.

Jak otulać noworodka do snu?

Spore znaczenie dla odpoczynku nocnego ma nie tylko to, czym, ale również jak przykryć noworodka do snu, by zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo. Przede wszystkim należy pamiętać, by dziecko miało swobodę ruchu i nie było zawinięte w otulacz lub rożek zbyt ciasno – szczególnie jeśli tego nie lubi. Powinno leżeć płasko, bez poduszki i żadnych luźnych materiałów wokół głowy, co zmniejsza ryzyko nakrycia się nim.

Co jeszcze warto wiedzieć w kwestii tego, jak otulać noworodka do snu? Kupując okrycia, najlepiej jest wybierać te z naturalnych, oddychających tkanin. Zapewniają one optymalną cyrkulację powietrza przy skórze, a tym samym zapobiegają nadmiernemu poceniu się.

Czym przykryć niemowlę do snu?

Niemowlę, podobnie jak noworodek, powinno spać w bezpiecznym otoczeniu bez zbędnych okryć, czy poduszek i maskotek w łóżeczku. Dzieci w takim wieku często mają już większą kontrolę nad swoimi mięśniami, jednak wciąż nie będą umiały się odkryć w przypadku zagrożenia. Czym przykryć niemowlaka do snu? Najlepiej sprawdzają się śpiworki i kombinezony, które uniemożliwiają maluchowi odsłonięcie nóżek, ale zapewniają pełną swobodę ruchu. Dodatkowo można stosować także kocyki z cienkich materiałów.

Co zamiast śpiworka dla niemowlaka?

Śpiworek, pomimo tego, że uważany jest zazwyczaj za najdogodniejszy wybór, nie zawsze jest chętnie akceptowany przez dzieci, czy rodziców. Czym przykrywać niemowlaka do snu? Jedną z opcji jest układanie malucha do spania w dodatkowym pajacyku na długi rękaw. Z kolei, jeśli ta warstwa okaże się niewystarczająca, można okryć go również cienkim kocykiem. Kołderki z wypełnieniem są uznawane za bezpieczne do stosowania dopiero wtedy, gdy dziecko ma około roku i potrafi się świadomie odkryć.

Czym przykryć niemowlaka do snu w upał? Nawet jeśli w sypialni panuje wysoka temperatura, nie powinno rezygnować się z dodatkowego okrycia. Jednak zamiast standardowych rozwiązań, warto wybierać śpiworki, czy kocyki z cienkich materiałów i bez ocieplenia. Dobrym pomysłem będzie także założenie maluchowi lżejszych ubranek, np. rampersów, czy body na krótki rękaw.

KajtkoweLove – bezpieczny sen Twojego dziecka

Jeśli nie wiesz, czym przykryć niemowlaka do snu, i szukasz sprawdzonych rozwiązań dla swojego malucha, odwiedź sklep internetowy KajtkoweLove! Znajdziesz tam szeroki wybór akcesoriów dla niemowląt, w tym nie tylko pościele, ale również otulacze, kocyki, czy śpiworki w dowolnych rozmiarach. Czekają na Ciebie cenione, lubiane przez rodziców marki oraz znakomite ceny. Już teraz poznaj całą naszą ofertę!

Dodaj komentarz