Wełna merino to jeden z najlepszych wyborów, jeśli chodzi o ubranka dziecięce. Jest nie tylko mięciutka oraz lekka, ale także zapewnia odpowiedni komfort termiczny – i to nie tylko w chłodne, zimowe dni. Zobacz, czym wyróżnia się wełna merino, z czego powstaje i za jakie właściwości można ją pokochać.
Co to jest wełna merino?
Wełna merino to przetworzone runo owiec rasy merynos, nazywanych także owcami merynosowymi. Hoduje się je praktycznie na wszystkich kontynentach, jednak najliczniejsze ich pogłowie występuje w Australii i Nowej Zelandii. Same owce mają bardzo gęstą wełnę, jednak złożoną z cienkich i delikatnych włókien, co pozwala im na przeżycie w skrajnych warunkach atmosferycznych – w ciągu roku temperatury w górzystej części Nowej Zelandii mogą wahać się od -20°C zimą aż do ponad 40°C latem. To też mocno wpływa na to, jakie właściwości ma wełna merino. Materiał z niej wykonany jest bardzo delikatny oraz zapewnia wysoki komfort. Wykorzystuje się go między innymi do szycia ubrań sportowych, koców, ubranek i akcesoriów dziecięcych.
Co daje wełna merino?
Nie ma chyba innego naturalnego materiału, który byłby tak wyjątkowy i uniwersalny, jak wełna merino. Właściwości ubrań oraz akcesoriów wykonywanych właśnie z tego rodzaju surowca są bardzo bogate:
- mają zdolność termoregulacji – włókna runa merynosów zawierają mikroskopijne puste przestrzenie, które zatrzymując powietrze w środku, łatwo utrzymują ciepło ciała w niskich temperaturach i odprowadzają je podczas upałów poprzez skuteczną wentylację. Dzięki temu są idealne na każdą porę roku. Zobacz też: Jak ubrać niemowlę jesienią – co założyć dziecku w domu i na spacerze?
- oddychają – materiał wykonany z czystej wełny merino zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza nawet w przypadku grubych części garderoby.
- są lekkie – włókna runa owiec merynosowych są zbudowane w sposób, który zapewnia im dużą lekkość i elastyczność nawet przy dużej gęstości. Dzięki temu zapewniają pełną swobodę ruchów.
- mają właściwości antyalergiczne – wełna merino dla dzieci, podobnie jak ta noszona przez dorosłych, jest hipoalergiczna i ma naturalną odporność na kurz i roztocza, a tym samym zapobiega osadzaniu się alergenów pomiędzy włóknami. Jednocześnie dzięki działaniu antybakteryjnemu ogranicza namnażanie się bakterii, które mogą prowadzić do podrażnień skóry.
- są odporne na zapachy – antybakteryjne właściwości surowca sprawiają, że jest on mniej podatny na zatrzymywanie brzydkich zapachów, do których powstania zazwyczaj przyczyniają się właśnie bakterie.
- są trwałe – dzięki wysokiej elastyczności włókien materiał z nich wykonany jest wyjątkowo odporny na odkształcenia i rzadziej się defasonuje. Wysoka trwałość jednak niekoniecznie odpowiada na pytanie, czy wełna merino się kurczy. Ta bowiem, jak każda inna, może się sfilcować w wypadku niewłaściwej pielęgnacji i prania w zbyt wysokiej temperaturze. A czy wełna merino się mechaci? Tutaj również zależy wszystko od sposobu prania, jednak ma ona mniejszą tendencję do mechacenia niż inne gatunki wełny. Sprawdź, jak prać wełnę merino, aby długo zachowała świetny stan.
- chronią przed uczuciem wilgoci – wełna merino może pochłonąć wodę w objętości do 35% swojej masy, zapewniając uczucie suchości nawet wtedy, gdy samo ubranie jest wilgotne.
- zapewniają komfort noszenia – w przypadku tego rodzaju materiału włókna układają się miękko wzdłuż ciała, a dzięki temu nie uwierają ani nie wpijają się w skórę. To powinno rozwiać obawy wszystkich osób, które zastawiają się, jak zachowuje się wełna merino, czy gryzie lub czy pozostawia podrażnienia.
Czy wełna merino oddycha?
Decydując się na wełnę merino dla dzieci, warto wiedzieć, że ma ona doskonałe właściwości oddychające. Sposób budowy jej włókien umożliwia stałą wymianę powietrza pomiędzy skórą a otoczeniem i jednocześnie zachowuje wysoką izolacyjność termiczną materiału. Dzięki temu ciało się zdecydowanie mniej poci, a cała wilgoć odprowadzana jest na zewnątrz. Cecha ta wpływa też na zdolność termoregulacji, którą również wyróżnia się wełna merino. Co to oznacza w praktyce? Ubrania z merino nie tyle grzeją, ile pomagają kontrolować temperaturę, zapewniając komfort termiczny również latem. Są więc idealne dla niemowląt od pierwszych dni życia i małych dzieci.
O odczuwaniu temperatury przez najmłodszych przeczytasz również tutaj: Czy wiesz, kiedy noworodkowi jest zimno? Sprawdź, jak zapewnić mu komfort termiczny.
Czy wełna merynosa jest ciepła?
Wełna merino słynie z wysokiej izolacyjności termicznej, a co za tym idzie, doskonale grzeje. Sprzyjają temu lekkie, cienkie włókna, które poprzez zdolność utworzenia gęstej struktury, przyczyniają się zatrzymania większej ilości powietrza. To działa zaś jako dodatkowy izolator, stanowiąc „poduszkę” skutecznie utrzymującą temperaturę ciała. W zapewnieniu komfortu pomaga również właściwość pochłaniania i odprowadzania wilgoci, dzięki której skóra pozostaje sucha nawet podczas intensywnego wysiłku fizycznego, czy wzmożonego pocenia.
Wełna merino to dla dzieci wybór doskonały, dlatego już teraz zobacz, jakie akcesoria z niej wykonane dostaniesz w sklepie KajtkoweLove! Odkryj nasze ultra miękkie kocyki Merino z atestami potwierdzającymi bezpieczeństwo dla najmłodszych. Dostępne w różnych kolorach i rozmiarach z pewnością pozwolą na komfortowy odpoczynek każdemu malcowi!