Opublikowano Dodaj komentarz

Jakie pieluszki dla noworodka i niemowlaka? Muślinowe, bambusowe, bawełniane, tetrowe?

Szukając sprawdzonych wyprawkowych rozwiązań, młodzi rodzice często zastanawiają się, jakie pieluszki dla noworodka będą najlepsze. Kwestia ta nie dotyczy jednak tylko pieluchowania – pieluchy, szczególnie te wielorazowe, mają o wiele więcej zastosowań i można je wykorzystać na różne sposoby. Czym jednak kierować się przy ich wyborze? Jakie warto kupić dla niemowlaka, a jakie dla noworodka?

Jakie pieluchy są najlepsze?

Skóra niemowląt jest cienka i delikatna, a co się z tym wiąże, wyjątkowo skłonna do podrażnień. Z tego też względu nie powinna mieć kontaktu z tkaninami, czy substancjami, które potencjalnie mogłyby wywołać wysypkę, zaczerwienienie lub inne zmiany. Aby ograniczyć ryzyko ich wystąpienia, warto wybierać pieluchy z bezpiecznych, atestowanych materiałów. Jedynie co do takich można mieć bowiem pewność, że są odpowiedniej jakości i nie zawierają toksycznych ani drażniących substancji.

Jakie pieluszki dla noworodka lub niemowlaka są najlepsze? Szczególnie dobrze sprawdzają się te wykonane z naturalnych materiałów. Są one nie tylko delikatne dla skóry, ale także trwałe i można je wielokrotnie prać bez utraty właściwości tkaniny. Warto zwrócić uwagę również na ich ekologiczność. Dobre pieluchy tetrowe lub muślinowe mogą być używane przez długie lata, zastępując wiele jednorazowych rozwiązań. Z powodzeniem posłużą jako podkład do przewijania, dodatkowe okrycie kąpielowe, czy śliniaczek. Z kolei zakładane jako warstwa chłonna w pieluszkach wielorazowych będą stanowiły idealną alternatywę dla tradycyjnych jednorazówek.

Jakie pieluchy są najzdrowsze?

Jeśli za najzdrowsze uzna się pieluszki, które maksymalnie ograniczają ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych i pomagają utrzymać zdrowie skóry, będą to te wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, czy bambus. Dzięki swoim właściwościom zapewniają stały dostęp powietrza do naskórka, co chroni go przed zapoceniem. To znów sprzyja ograniczeniu rozwoju bakterii, które mogą przyczyniać się do powstawania bolesnych podrażnień.

Decydując o tym, jakie pieluszki wielorazowe dla noworodka, warto zwrócić uwagę także na hipoalergiczność zastosowanego materiału. Zarówno bambus, jak i bawełna nie mają właściwości alergizujących i są dobrze tolerowane przez wrażliwą skórę. Obydwa te surowce powinny być więc nie tylko odpowiednie dla najmłodszych, ale także sprawdzić się na pieluszki. Jakie wybrać?

Jakie pieluszki dla noworodka?

Na rynku można znaleźć wiele różnych rodzajów pieluszek dla niemowląt. Na jakie warto się zdecydować?

  • Pieluchy tetrowe

Często uważane są za najlepsze pieluchy dla dzieci. Szyje je się z tetry, czyli delikatnej tkaniny bawełnianej o charakterystycznym, dość luźnym splocie i „kratkowanej” fakturze. Pieluszki te odznaczają się bardzo wysoką chłonnością i dużą miękkością, a przy tym pozwalają na swobodny przepływ powietrza. Jednocześnie są bardzo trwałe i utrzymują wysoką jakość pomimo wielokrotnego prania w wysokich temperaturach. Jakie pieluszki tetrowe dla noworodka będą najlepsze? Na sam początek warto zaopatrzyć się w zestaw klasycznych białych, które z uwagi na zupełny brak barwników, jeszcze bardziej ograniczają ryzyko alergii. Są przy tym wielofunkcyjne i łatwe do utrzymania w czystości. Takie pieluszki tetrowe bawełniane znajdziesz w sklepie KajtkoweLove. Dla naszych klientów przygotowaliśmy szeroki wybór akcesoriów dziecięcych, w tym także pieluszek dla noworodków i niemowląt. Już teraz odwiedź nasz sklep i skorzystaj z możliwości wygodnych zakupów bez wychodzenia z domu!

  • Pieluchy flanelowe

Pieluszki flanelowe zazwyczaj również są szyte z bawełny. W odróżnieniu od tetry ten rodzaj tkaniny ma jednak delikatną, puszystą powierzchnię, która jest wynikiem procesu szczotkowania zachodzącego podczas produkcji. Same pieluchy pozostają znów bardzo mięciutkie i mięsiste, a do tego doskonale izolują, zatrzymując ciepło blisko ciała. Sprawdzają się więc idealnie jako dodatkowe okrycie po kąpieli, letni kocyk, czy ochrona przy ulewaniu lub podczas odbijania noworodka po jedzeniu.

  • Pieluszki muślinowe

Jakie pieluszki dla noworodka jeszcze można wybrać? Ze względu na wyjątkową lekkość i delikatność, często sięga się także po pieluchy muślinowe. Muślin to rodzaj tkaniny powstający zazwyczaj z naturalnych włókien, często bawełny lub bambusa. Dzięki specjalnej, otwartej strukturze jest bardzo cienki i miękki. Jednocześnie odznacza się dużą trwałością, a pieluszki z niego wykonane mogą być nie tylko wielokrotnie prane bez obaw o utratę właściwości, ale także szybko wysychają. Są idealne do używania jako otulacz, chusta do okrywania podczas karmienia, czy lekki kocyk na lato.

  • Pieluszki bambusowe

Pieluchy bambusowe wykonuje się z włókien bambusa o naturalnych właściwościach hipoalergicznych i antybakteryjnych. Odznaczają się dużą miękkością i delikatnością, dzięki czemu nie podrażniają wrażliwej skóry maluszków. Jednocześnie doskonale absorbują wilgoć, zapewniając nieprzerwane uczucie suchości. Tkanina bambusowa ma także zdolność regulowania temperatury – w chłodne dni pomaga utrzymać ciepło, z kolei w trakcie upałów odprowadza go od ciała, zapewniając odpowiedni komfort termiczny. Co więcej, wielu rodziców uważa, że to właśnie z niej powstają najlepsze pieluchy dla noworodka do wycierania buzi, przykrywania podczas snu latem, otulania, wycierania po kąpieli, czy ochrony ubrania przed zabrudzeniem. Z kolei te o odpowiednio wysokiej gramaturze mogą sprawdzić się także w pieluchowaniu wielorazowym.

Jakie są najlepsze pieluchy dla niemowlaka?

Kilkumiesięczne niemowlęta mają już zazwyczaj inne potrzeby niż noworodki, co też wiąże się z koniecznością zastosowania nieco innych rozwiązań. W trosce o wrażliwą skórę takich maluchów wciąż warto stosować pieluszki z naturalnych materiałów. Są one nie tylko delikatne, ale również trwałe, a dzięki możliwości wielokrotnego prania, pozwalają na ograniczenie ilości produkowanych odpadów. Dodatkowo mogą mieć wiele zastosowań, co też warto wziąć pod uwagę przy wyborze tego, jaki rozmiar pieluszki dla noworodka, czy dla niemowląt będzie najlepszy. Sprawdzają się zarówno podczas jedzenia, spacerów, wizyty u lekarza, jak i kąpieli. O tym, co może przydać się podczas tej ostatniej, przeczytasz tutaj: Jak przeprowadzić pierwszą kąpiel dziecka?

Czym się różnią pieluszki muślinowe od tetrowych?

Pieluchy muślinowe i tetrowe wykonane są z dwóch różnych rodzajów tkanin, choć za surowiec dla obu może posłużyć bawełna. Tetra jest tkana gęściej, a przez to odznacza się większą grubością i chłonnością. Wykorzystuje się ją więc głównie do „brudnych zadań” – pieluchowania, wycierania buzi, czy ochrony ubrania podczas jedzenia. Z kolei pieluszki muślinowe są delikatniejsze i lżejsze. To idealna alternatywa dla kocyka, podkładu, otulacza albo chusty do karmienia. Częściej też są dostępne w ciekawych, kolorowych wzorach.

Co jest najważniejsze przy wyborze pieluch?

O tym, jakie pieluchy najlepsze będą dla niemowlaka, decyduje nie tylko skład, czy właściwości materiału, z jakiego zostały wykonane. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę także na:

  • Atesty – najlepsze pieluchy dla dzieci to takie, które mają atesty potwierdzające ich bezpieczeństwo dla skóry. Jednym z najpopularniejszych na polskim rynku tekstylnym jest Oeko-Tex Standard 100, który wskazuje na to, że materiał nie zawiera żadnej ze 100 najgroźniejszych dla zdrowia substancji chemicznych i jest odpowiedni dla dzieci poniżej 3 roku życia.
  • Zastosowanie – innym aspektem, który warto wziąć pod uwagę podczas wybierania, jakie pieluszki dla noworodka, a jakie dla kilkumiesięczniaka, jest planowane zastosowanie. Jako letnie okrycie i do otulania najlepiej sprawdzają się pieluszki muślinowe lub bambusowe, do wycierania po kąpieli flanela, a do pieluchowania tetra i bambus o wysokiej gramaturze. O tym, jak wygląda codzienna pielęgnacja noworodka i na co się przygotować, przeczytasz tutaj: Codzienna pielęgnacja noworodka – porady, jak dbać o higienę dziecka.
  • Alergie – chociaż i bawełna, i bambus uchodzą za surowce antyalergiczne, może się zdarzyć, że skóra dziecka na nie zareaguje, choćby ze względu na domieszkę innych włókien. Wtedy warto przynajmniej na jakiś czas zrezygnować z ich stosowania.
  • Budżet – decydując o tym, jakie pieluszki dla noworodka, tetrowe czy bambusowe, trzeba wziąć poprawkę także na założony budżet. Te bambusowe lub muślinowe często są droższe od tetry, czy flaneli, dlatego też, szczególnie gdy nie chce się dużo wydawać, warto większą uwagę zwracać na cenę. Dobrym pomysłem jest także kupowanie pieluch w zestawach – zazwyczaj wychodzą wtedy nawet kilka złotych taniej w przeliczeniu na sztukę.

Jakie pieluszki najlepsze na odparzenia?

W przypadku nawracających odparzeń i podrażnień w okolicy pieluszkowej warto poszukać specjalnych rozwiązań, które pozwolą na komfortowe pieluchowanie maluszka. Co sprawdza się najlepiej? Jakie pieluchy nie odparzają? W profilaktyce pieluszkowego zapalenia skóry warto sięgać przede wszystkim po naturalne materiały. Stosowanie pieluch wielorazowych, pomimo raczej negatywnych skojarzeń, ma dużo zalet. Takie pieluszki są przede wszystkim o wiele zdrowsze dla skóry. Nie tylko zapewniają dostęp powietrza, ale także – w odróżnieniu od jednorazówek – są wolne od substancji chemicznych, które oddziaływałyby przez cały dzień na dziecięcą skórę. Dodatkowo po zabrudzeniu nie zapewniają maluchowi uczucia suchości, dzięki czemu szybciej odczuwa dyskomfort i go sygnalizuje. W rezultacie okolice pieluszkowe są krócej narażone na kontakt z moczem, co też jest bardzo ważne w przypadku częstych odparzeń. Nie ma się także co martwić o ich przeciekanie. Tetrowe lub bambusowe pieluchy stosuje się z rozwiązaniami, które utrudniają przenikanie wilgoci. Są to najczęściej pieluszki kieszonki z PULu i pieluszki otulacze z PULu lub zalanolinowanej wełny. Sporym atutem jest także to, że nowoczesne pieluchy wielorazowe do pieluchowania traktuje się jak zwykłe pranie. Nie trzeba ich gotować, czy pielęgnować w jakiś specjalny sposób. Nie wymagają także prasowania – co więcej, traktowanie ich żelazkiem zmniejsza nawet ich chłonność.

Dodaj komentarz