Opublikowano Dodaj komentarz

Jak przeprowadzić pierwszą kąpiel dziecka?

Pierwsza kąpiel dziecka

Zazwyczaj nic tak nie przeraża młodych rodziców, jak kąpiel niemowlaka – szczególnie ta pierwsza. Odpowiednio zorganizowana nie musi być jednak straszna! Przekonaj się, jak niewiele trzeba, by stała się ona codziennym, przyjemnym rytuałem, który umocni waszą więź.

Kąpiel noworodka – wskazówki dla początkujących rodziców

Pierwsza kąpiel niemowlaka często wiąże się z niesamowitym stresem dla świeżo upieczonych rodziców, którym jeszcze często brakuje wprawy i pewności, że to, co robią, nie sprawi dziecku krzywdy. Ten aspekt pielęgnacji budzi często także najwięcej pytań, szczególnie że w kwestii tego, jak często kąpać noworodka, czy ile powinno to trwać, nie ma złotej reguły. Można jednak uwzględnić pewne wskazówki, które odczarują rodzicom kąpiel niemowlaka. Zasady te nie są zbyt skomplikowane, a mogą okazać się pomocne:

 • Podążaj za swoją intuicją i sygnałami, które wysyła Ci dziecko.
 • Wybaczaj sobie błędy – wszystko jest kwestią wprawy i doświadczenia.
 • Zadbaj o spokojne otoczenie i brak pośpiechu.

Jak przygotować kąpiel dla niemowlaka?

Kąpiel niemowlaka powinna odbywać w przyjaznym, komfortowym dla wszystkich otoczeniu. Istotne jest, by w nie było tam zbyt niskiej temperatury, czy przeciągów. Warto także zadbać o zapewnienie sobie swobody ruchu niezbędnej podczas kąpania i ubierania Maluszka.

Spore znaczenie dla atmosfery tak pierwszej kąpieli niemowlaka, jak i kolejnych, ma również wcześniejsze przygotowanie wszystkich niezbędnych przyborów i akcesoriów. Pozwoli to uniknąć nerwowej krzątaniny podczas rytuału oraz skróci jego czas, co da dziecku mniej czasu na zdenerwowanie się. Co jest potrzebne, jak się kąpie noworodka? Wszystkie te rzeczy powinny znajdować się w zasięgu ręki tak, by nawet na chwilę dziecko nie zostało samo ani w wanience, ani na przewijaku:

 • Wanienka i termometr do kontrolowania temperatury wody – aby pierwsza kąpiel niemowlaka była komfortowa, powinna mieć około 33-37 stopni Celsjusza,
 • Preparat do kąpieli/mycia ciała dostosowany do potrzeb skóry niemowlaka,
 • Okrycie kąpielowe z kapturkiem, które pozwala za jednym razem okryć ciałko i włoski,
 • Pieluszki z naturalnych materiałów,
 • Miseczka z przegotowaną wodą do pielęgnacji buzi i sól fizjologiczna,
 • Gaziki i waciki do przecierania buzi i okolic oczu.
 • Krem o właściwościach pielęgnacyjnych do ciała,
 • Ubranka i pieluszki na zmianę.

Wysokiej jakości akcesoria do kąpieli znajdziesz w sklepie internetowy KajtkoweLove. Kolorowe myjki, szczoteczki do pielęgnacji dziąseł, czy pieluszki oraz okrycia kąpielowe zdecydowanie ułatwią Ci wieczorny rytuał, sprawiając jednocześnie, że stanie się on dla dziecka prawdziwą przyjemnością.

Jak kąpać dziecko?

Kąpiel niemowlaka powinna odbywać się dość szybko, ale bez nerwowych i zbędnych ruchów. Taki niepotrzebny pośpiech może sprawić, że dziecko zacznie się denerwować i płakać, a to z kolei często wywołuje u rodziców dodatkowe obawy o to, czy robią wszystko, jak trzeba.

Sporym ułatwieniem w tym, jak kąpać noworodka, jest ustawienie wanienki na wysokości dostosowanej do wzrostu kąpiącego, by nie musiał się schylać, klęczeć, czy kucać. Niedaleko niej powinno znajdować się także stanowisko do ubierania dziecka – ze względu na komfort malucha cały wieczorny rytuał powinien odbywać się w jednym pomieszczeniu. Warto zadbać także o stałą porę, powtarzalność czynności i gestów, czy nawet delikatny, relaksujący masaż, które zbudują wokół kąpieli przyjemne skojarzenia.

A jak trzymać noworodka podczas kąpieli? Najwygodniej jest oprzeć dziecko na ręce, podtrzymując przedramieniem jego główkę, a dłonią pachę. Zapewnia to pewny chwyt i utrudnia zsunięcie się go do wody. W tym, jak kąpać dziecko, trzeba też pamiętać, by jego ciałko zanurzać w wodzie stopniowo, najlepiej zaczynając od nóg. Istotne podczas mycia jest dokładne oczyszczenie wszystkich fałdek i zagłębień skóry, bo to właśnie tam lubią gromadzić się bakterie i zanieczyszczenia.

Od pierwszej kąpieli niemowlaka stosuje się także przegotowaną wodę do mycia buzi, sól fizjologiczną do przecierania oczu, gaziki i waciki. Najłatwiej tę część pielęgnacji wykonać, gdy dziecko leży na przewijaku i jest spokojne.

Ile powinna trwać kąpiel noworodka?

Zazwyczaj kwestia tego, ile czasu kąpać niemowlę, zamyka się w 5-10 minutach. Nie zniechęcaj się jednak, jeśli za pierwszym razem kąpiel potrwa nawet godzinę – już za parę tygodni nabierzesz wprawy w tym, jak kąpać noworodka, by całość przebiegała sprawnie i szybko.

Jak często kąpać niemowlę?

Wiedząc, ile powinna trwać kąpiel noworodka, pora zastanowić się nad tym, jak często powinna się ona odbywać. Takie maluchy zazwyczaj wystarczy kąpać raz na 2-3 dni. Jednak w przypadku upałów, ulewania, czy innych podobnych „brudzących” przypadków może być konieczna codzienna kąpiel niemowlaka. Jak często bywa, jest to niezbędne do zapewnienia dziecku odpowiedniej higieny oraz ochrony go przed odparzeniami i chorobami.

Dodaj komentarz