Opublikowano Dodaj komentarz

Jak się przygotować na narodziny dziecka – o tym pamiętaj

Ciąża i przygotowanie na pierwsze dziecko.

Dwie kreski na teście to ogromne szczęście, ale i wiele pytań związanych z tym, jak przygotować się na dziecko, i co zrobić, by zapewnić mu wszystko, co najlepsze. Chociaż wielu rzeczy może nie udać się przewidzieć – szczególnie że nie ma idealnych rodziców i idealnych dzieci – to na wiele z nich można się przygotować jeszcze na etapie ciąży.

O czym pamiętać przed narodzinami dziecka?

Przygotowanie do narodzin dziecka to cały złożony proces, który – co gorsza – zazwyczaj nie kończy się wraz z porodem. Składa się na niego wiele elementów i chociaż najczęściej w tym kontekście mówi się o skompletowaniu wyprawki, czy przygotowaniu mieszkania, nie można zapomnieć również o sobie i swoim nastawieniu do zmieniającej się sytuacji, szczególnie jeśli w grę wchodzi pierwsze dziecko. Jak się przygotować do jego powitania?

Wyprawka dostosowana do potrzeb

Kompletowanie rzeczy dla dziecka to jedna z tych rzeczy, które najlepiej pozwalają na przygotowanie do narodzin dziecka i oswojenie się z nową sytuacją, szczególnie na początkowym etapie, gdy ciąża nie jest jeszcze widoczna i nie czuć ruchów maluszka. Taka wyprawka dla niemowlaka może składać się z wielu elementów. Część z nich znajdziesz w sklepie internetowym KajtkoweLove, który oferuje szeroki wybór akcesoriów do karmienia, snu, pielęgnacji, czy zabawy. Wykonane z najwyższej jakości materiałów i certyfikowane są najlepszym wyborem dla Twojego Malucha oraz zdecydowanie ułatwią Ci to, jak przygotować się na pierwsze dziecko.

Bezpieczny kącik dla Malucha

Jednym z elementów tego, jak przygotować się na dziecko, jest urządzenie komfortowej przestrzeni do spania, pielęgnacji i karmienia. Taki kącik może znajdować się tak w osobnym pokoju, jak i w sypialni rodziców. Co powinno się w nim znaleźć?

  • Miejsce na ubranka – niemowlęce ubranka nie zajmują dużo miejsca, warto zadbać jednak o ich przechowywanie. Komody, czy szafy zazwyczaj umieszcza się blisko przewijaka, by mieć wszystko pod ręką.
  • Przewijak – chociaż nie jest konieczny, stanowi duże ułatwienie i zwiększa bezpieczeństwo dziecka podczas przewijania, chroniąc go przed upadkiem.
  • Łóżeczko/dostawka – w zależności od ilości miejsca w pokoju oraz preferencji rodziców można zdecydować się zarówno łóżeczko niemowlęce, jak i na otwartą z jednej strony dostawkę, którą ustawia się bezpośrednio przy łóżku rodziców. W kwestii tego, jak się przygotować na narodziny dziecka, szczególne znaczenie ma, aby miejsce jego snu nie znajdowało się bezpośrednio przy kaloryferze, czy oknie.
  • Fotel do karmienia – wśród wskazówek dotyczących tego, jak przygotować się do narodzin dziecka, często wymienia się o fotelu do karmienia dla mamy. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które faktycznie się sprawdza w pierwszych miesiącach życia niemowlaka.
  • Nawilżacz/oczyszczacz powietrza – to spore udogodnienie, które pozwala kontrolować stan jakości powietrza w domu, co jest niezbędne dla utrzymania prawidłowego stanu zdrowia dziecka.

Wiele osób ma wątpliwości, czy można kupować rzeczy dla dziecka przed porodem, martwiąc się o to, że stanowi to zły omen. Na szczęście nie ma on nic wspólnego z rzeczywistością. Co więcej, wspólne zakupy to doskonały pomysł na to, jak przygotować się na dziecko.

Podział obowiązków

W całym zamieszaniu związanym z przygotowaniem do narodzin dziecka nie można zapomnieć o relacji z partnerem/partnerką. Warto dużo ze sobą rozmawiać o tym, jak zmieni się Wasza rodzina, i jaką wizję rodzicielstwa ma każde z Was. Jest to o tyle istotne, że wiele z poruszanych tematów pomoże uniknąć niepotrzebnych kłótni w późniejszym czasie. Lepiej też będziecie rozumieć swoje potrzeby, dzięki temu kwestia związana z tym, jak przygotować się na pierwsze dziecko, będzie mnie problematyczna, a podejmowane decyzje bardziej zgodne.

Poszerzanie wiedzy

Inne wskazówki, jak można przygotować się na pierwsze dziecko? Przede wszystkim czytaj literaturę dla przyszłych rodziców, chodź do szkoły rodzenia, uczęszczaj na warsztaty. Im więcej będziesz wiedzieć, tym pewniej poczujesz się w nowej roli, i chociaż pewnie wiele Cię zaskoczy, łatwiej sobie poradzisz z wyzwaniami.

Tuż przed porodem

Poród to swoisty „punkt zero”, od którego wszystko się zaczyna, dlatego też w aspektach tego, jak przygotować się na przyjście dziecka, warto uwzględnić powrót mamy z noworodkiem ze szpitala. Bardzo pomocne na te pierwsze dni mogą okazać się bardzo prozaiczne rzeczy: zapas gotowego jedzenia, pusty kosz na pranie, czy uporządkowane i poukładane rzeczy dziecka.

Dodaj komentarz