Opublikowano Dodaj komentarz

Pierwsze miesiące życia dziecka – jak sobie radzić i jak przetrwać?

Pierwsze miesiące życia dziecka - małe stópki.

Chodzisz do szkoły rodzenia, znasz już wszystkie najważniejsze poradniki o rozwoju i żywieniu niemowląt, a pomimo tego wciąż boisz się, jak będą wyglądać pierwsze miesiąca dziecka w Waszym domu? Każdy przyszły rodzic tak ma! To okres obustronnej adaptacji, który choć bywa trudny i wymagający, często jest wstępem do wspaniałej, dalszej relacji. Zobacz, czym może zaskoczyć życie z noworodkiem i jak wspierać rozwój niemowlaka w początkowym okresie życia.

Pierwsze miesiące dziecka

Pierwsze 3 miesiące życia dziecka zwykło określać się mianem IV trymestru. Nazwa ta nie jest zupełnie bezzasadna – patrząc na zachowanie niektórych maluchów, można odnieść wrażenie, jakby nie były jeszcze gotowe na to, by funkcjonować poza brzuchem mamy. Jest to efekt przede wszystkim niedojrzałości układu pokarmowego, czy nerwowego. Pierwszy miesiąc noworodka to także brak zdolności rozpoznawania wzrokiem kształtów i kolorów.

Jak wygląda rozwój dziecka w pierwszym miesiącu?

  • Zmienia się jego sylwetka: prostują się kończyny, główka nabiera bardziej niemowlęcych proporcji, a skóra staje się gładka i mniej czerwona.
  • Jego żołądek staje się pojemniejszy, dzięki czemu dziecko jest gotowe, by jeść nieco rzadziej niż na początku.
  • Noworodek, położony na brzuszku, zaczyna podnosić i utrzymywać przez kilka sekund główkę.
  • W pierwszym miesiącu życia dziecka jego wzrok zaczyna powoli dojrzewać, rejestruje już ruch, choć wciąż ma problem z widzeniem kolorów i kształtów.

Drugi i trzeci miesiąc życia niemowlaka wiążą się z ogromnymi zmianami w jego rozwoju fizycznym i psychicznym. W tym okresie można często zauważyć skok rozwojowy, czyli kilkudniową zmianę zachowania, po której okazuje się, że maluch nabył nowych umiejętności. Obserwuje się go zazwyczaj pomiędzy 7 a 9 tygodniem życia.

Jednocześnie niemowlak zaczyna pewnie trzymać główkę nawet przez około 1 minutę. Rozwija się także jego koordynacja oko-ręka i zaczyna bawić się swoimi dłońmi, np. wkładając je do buzi, a także pewniej trzyma gryzaki, czy grzechotki. Z kolei w sferze rozwoju społeczno-emocyjnego pojawia się jeszcze większe zainteresowanie światem wokół. W pierwszych miesiącach dziecka następuje także nauka komunikacji poprzez rozszerzenie repertuaru dźwięków. Takie dzieci uczą się również rozróżniania osób w ich otoczeniu: mamy, taty, rodzeństwa, czy innych, z którymi często przebywają.

Jak wspierać rozwój niemowlaka przez pierwsze 3 miesiące życia dziecka? Przede wszystkim:

  • Mów do dziecka. Możesz mu czytać, opowiadać o tym, co się dzieje, czy „rozmawiać” z nim na dowolny temat.
  • Przytulaj go. Twój dotyk to jedna z niewielu rzeczy, które przed porodem znało Pierwsze miesiące, gdy już nie stanowicie jedności, mogą być więc dla niego szczególnie trudne, a przytulanie pozwoli mu się wyciszyć i ułatwi nawiązanie więzi emocjonalnej.
  • Wykorzystaj karty kontrastowe do stymulowania wzroku. Jako że pierwsze miesiące dziecka wiążą się z intensywnym rozwojem wzroku, warto wspomóc swoje Maleństwo poprzez pokazywanie mu kart kontrastowych. Ustawiaj je dość blisko twarzy i pozwól, by niemowlak za nimi wodził.
  • Zapewnij mu rutynę i bezpieczeństwo. Nie tylko maluchy, ale i rodzice najlepiej funkcjonują w znanym sobie rytuale, dlatego warto stopniowo, podążając za rytmem dziecka, wprowadzić stałe pory karmienia, kąpieli, czy usypiania.

Jak przetrwać pierwsze miesiące z niemowlakiem?

Poród to moment, w którym rodzi się nie tylko dziecko, ale także rodzice, a pierwsze wspólne miesiące to często szereg wyzwań. Jak im podołać?

Połóg, baby blues i zmiany hormonalne.

Poród to taki hormonalny reset dla organizmu. Pociąga on za sobą wiele zmian, które potrafią objawiać się na różne sposoby. Często wiążą się zwiększoną płaczliwością, poczuciem „to nie miało tak być” i „po co mi to wszystko” przeplatającymi się z falami bezgranicznego uwielbienia do dziecka. To całkowicie normalne i przez pierwszy miesiąc z noworodkiem, a także i później, wszystko jest w porządku, jeśli nie przeszkadza Ci to w funkcjonowaniu. Jeżeli jednak w którymkolwiek momencie zdasz sobie sprawę, że nie panujesz nad sobą i swoimi emocjami, zwróć się po pomoc do specjalisty. Depresja poporodowa wymaga leczenia i nie warto z nim zwlekać.

Pozwalaj sobie pomagać

Chociaż pewnie nie raz i nie dwa usłyszysz, że wszystko jest kwestią organizacji, nie wierz w to. Przez pierwszy miesiąc życia noworodka, kiedy sen może okazać się tylko wspomnieniem, a lodówka będzie świecić pustakami, nie bój się korzystać i prosić o pomoc. To nie jest przejaw Twojej niezaradności, a wręcz przeciwnie – radzisz sobie najlepiej, jak umiesz, wykorzystując przy tym znane Ci rozwiązania.

Znajdź sposób na wspólne funkcjonowanie

Pierwszy miesiąc życia dziecka to moment, gdy uczycie się siebie nawzajem. Jeśli na tej drodze pojawią się jakieś trudności, nie bój się sięgać po artykuły, które ułatwią Ci rodzicielstwo. Wiele z nich może obejmować pierwsza wyprawka dla niemowlaka. Co powinno się w niej znaleźć? Wszystko na pierwszy miesiąc z noworodkiem znajdziesz w sklepie KajtkoweLove:

  • Dla wyciszenia: otulacze do ścisłego owijania noworodków, smoczki, szumisie wydające kojące dźwięki,
  • Do karmienia: poduszka do karmienia w kształcie rogala, która zapewni Wam wygodną i bezpieczną pozycję.
  • Na bolący brzuszek: termofor z pestkami wiśni.
Dodaj komentarz