Opublikowano Dodaj komentarz

Jak prać wełnę merino? Zasady pielęgnacji wełny merino

Wełna kojarzy się raczej jako materiał trudny do prania. Wiele obaw związanych z jej utrzymaniem jest jednak zupełnie niepotrzebnych, bo choć ma ona swoje wymagania, potrafi także wiele wybaczyć. Zobacz, jak prać wełnę merino, by zachowała wysoką jakość i z powodzeniem służyła przez cały okres użytkowania.

Jak dbać o wełnę merino?

Wełna merino to rodzaj materiału, który dla zachowania swoich właściwości, wymaga szczególnej pielęgnacji. Obejmuje ona jednak nie tylko pranie, które powinno być rzadsze niż w przypadku innych gatunków tkanin, ale także sposób przechowywania, czy noszenia. Jak powinna wyglądać pielęgnacja wełny merino?

  • Postępowanie według zaleceń producenta – aby zachować wysoką jakość ubrań i akcesoriów z wełny merino, warto dokładnie zapoznać się ze wskazaniami producenta. W końcu nikt lepiej niż on, nie będzie wiedział, jak prać „jego” wełnę merino.
  • Pranie tylko wtedy, kiedy to konieczne – wełna merino ma właściwości antystatyczne i antybakteryjne, co oznacza, że w naturalny sposób jest mniej podatna na zabrudzenia oraz powstawanie nieprzyjemnych zapachów. Z tego też powodu nie wymaga częstego prania – zazwyczaj wystarczy ją tylko wywietrzyć, by wróciła do pierwotnych właściwości. Pranie wełny merino będzie jednak niezbędne w przypadku silnych, widocznych gołym okiem zabrudzeń, których nie można usunąć w inny sposób. O innych zaletach wełny z merynosów przeczytasz tutaj: Wełna merino – co to jest i dlaczego warto kupić z niej odzież i tekstylia dla dziecka?
  • Przechowywanie w odpowiedni sposób – ubrania i akcesoria z wełny merino powinny być przechowywane tak, by się nie odkształcały, a ich kolory nie blakły. Warto więc trzymać je w zacienionych, suchych miejscach, gdzie nie będą narażone na tarcie mogące uszkodzić włókna.

Jak prać rzeczy z wełny merino?

Chociaż kwestie związane z tym, jak prać wełnę merino, mogą wydawać się zawiłe, w rzeczywistości, o ile przestrzega się pewnych zasad, jest to dość łatwe. O czym przede wszystkim trzeba pamiętać?

  • Wełna wełnie nie równa, dlatego ubrania i kocyki merino należy traktować dokładnie według zaleceń producenta. Na metce lub w ulotce dołączonej do produktu podczas zakupu powinny znaleźć się przede wszystkim informacje odnośnie do tego, czego wymaga wełna merino: jak prać, suszyć, czy czego unikać podczas jej moczenia w wodzie.
  • Wybierając płyn do wełny merino, warto stawiać na te dedykowane praniu wełny lub delikatnych materiałów, co pozwoli utrzymać odpowiednią miękkość i puszystość materiału.
  • Ogólnie zaleca się, aby wełna merino była prana ręcznie lub w pralce, w chłodnej wodzie i w sposób, który nie będzie powodował nadmiernego tarcia oraz skręcania materiału. To mogłoby bowiem przyczynić się do osłabienia, a w rezultacie także uszkodzenia włókien. Jak prać wełnę merino w pralce? O ile producent w ogóle dopuszcza taką możliwość, należy stosować specjalne programy do wełny. Urządzenie powinno być ustawione na najniższe obroty i mieć wyłączone wirowanie.
  • Prawidłowa pielęgnacja wełny merino obejmuje także właściwe suszenie. Aby zachować pierwotny kształt materiału, powinien on być po praniu rozłożony na płasko, z daleka od źródeł ciepła. Warto także pamiętać, że wełna z merynosów nie nadaje się do suszenia w suszarkach bębnowych.

Jaki płyn do prania wełny merino?

Wełna powinna być poddawana praniu nie tylko w określony, bezpieczny dla niej sposób, ale także z zastosowaniem wysokiej jakości detergentów. W czym prać wełnę merino, by jej nie uszkodzić? Najlepiej sprawdzają się tutaj płyny dedykowane wełnie, których receptura odpowiada potrzebom delikatnych tkanin, a przez to ich nie niszczy. Warto również zwrócić uwagę, by nie zawierały one szkodliwych dla włókien wybielaczy optycznych i enzymów. Do prania wełny merino można stosować także naturalne środki bazujące na składnikach roślinnych.

Czy wełna merino się kurczy?

Wpływ na to, czy wełna merino się kurczy, ma przede wszystkim sposób jej utrzymania. Jeśli jest prana w zbyt wysokich temperaturach wody i poddawana dużemu tarciu, jej włókna mogą się nieodwracalnie zlepić, co znów skutkuje zmniejszeniem i zdefasonowaniem się materiału. Właściwa pielęgnacji wełny merino powinna jednak ograniczyć to ryzyko praktycznie do zera.

Szukasz akcesoriów dla dzieci z wełny merino? Odwiedź sklep KajtkoweLove i zobacz, co przygotowaliśmy! W naszej ofercie znajdziesz między innymi mięciutkie kocyki i otulacze merino w rozmaitych kolorach i rozmiarach, a także inne akcesoria dla najmłodszych oraz ich mam. Już teraz skorzystaj z bogatego wyboru oraz korzystnych cen, które u nas na Ciebie czekają.

Dodaj komentarz