Opublikowano Dodaj komentarz

Przytulanki dla niemowląt – pierwsi przyjaciele Twojego maluszka

Niemowlę i przytulanka

Z jednej strony wiele się słyszy, że przytulanki dla niemowląt nie są dobrym pomysłem, bo gromadzą kurz i alergeny, a do tego, włożone do łóżeczka, mogą stanowić zagrożenie podczas snu – z drugiej zaś często uważa się je za najlepszych przyjaciół maluchów, bez których trudno wyobrazić sobie dzień. Jak w tym wszystkim się nie pogubić? Co wziąć pod uwagę kupując pierwsze przytulanki? Rozłóżmy to zagadnienie na czynniki pierwsze!

​Po co przytulanka?

Mogłoby się wydawać, że pierwsza przytulanka dla niemowlaka nie ma większego znaczenia i to po prostu kolejna rzecz znajdująca się w jego otoczeniu. W wielu przypadkach właśnie tak będzie, jednak równie często zdarza się, że maluchy nawiązują z tymi przedmiotami szczególną więź, którą do tego pamiętają na całe życie. Pierwsze przytulanki to jednak nie tylko kwestia sentymentu, ale także wiele „praktycznych funkcji”. Oto najważniejsze z nich:

  • Zapewniają poczucie bezpieczeństwa – przytulanki dla niemowląt, szczególnie wprowadzone we właściwy sposób, mogą stać się dla dziecka kolejnym stałym elementem w zmiennej rzeczywistości, stanowiąc pocieszenie i ukojenie w stresujących sytuacjach, czy ułatwiając adaptację.
  • Pozwalają ćwiczyć nawiązywanie i rozwijanie więzi emocjonalnych – relacja, jaką tworzy maluch z pierwszą przytulanką, jest zazwyczaj bardzo silna i stanowi doskonałą lekcję empatii oraz troski w stosunku do kogoś/czegoś innego.
  • Wspierają rozwój sensoryczny – pierwsza przytulanka dla niemowlaka to także doskonałe źródło bodźców zmysłowych, które pomagają wspierać integrację sensoryczną. Więcej na ten temat napisaliśmy tutaj: Zabawy sensoryczne dla dzieci w pierwszym roku życia – jak bawić się z niemowlakiem?
  • Ułatwiają zasypianie – poprzez włączenie przytulanki w wieczorny rytuał można ułatwiać dziecku wyciszenie się przed snem oraz samo zasypianie.
  • Pobudzają kreatywność – zabawki-przytulanki dla niemowląt pomagają rozwijać się im na wielu obszarach jednocześnie. Jako towarzysze codziennych zabaw mogą mieć przypisane różne role, co wspomaga rozwój wyobraźni i pobudza dziecięcą kreatywność w wymyślaniu kolejnych wspólnych aktywności.

​Kiedy pierwsza przytulanka?

Pierwsza przytulanka powinna zostać wprowadzona w odpowiedzi na potrzeby dziecka i z uwzględnieniem etapu rozwoju, na którym się znajduje. W przypadku niektórych niemowląt może to być bardzo wcześnie, nawet w pierwszych tygodniach życia, inne znów w ogóle nie będą wykazywały zainteresowania dodatkowymi przyjaciółmi.

Natomiast z perspektywy rozwoju, przytulanki dla niemowląt mają sens od około 3 miesiąca życia. To właśnie wtedy maluchy zaczynają chwytać i dotykać przedmioty znajdujące się w ich otoczeniu. Z kolei od 6 miesiąca życia można zauważyć, że pojawia się element przywiązania, a pierwsza przytulanka staje się źródłem ukojenia i pocieszenia.

Przytulanki dla niemowlęcia

​Jaka przytulanka?

Ze względu na bezpieczeństwo przytulanka dla niemowlaka powinna być wykonana z wysokiej jakości, atestowanych materiałów, które jednocześnie nadają się do wielokrotnego prania. Lepiej przy tym zrezygnować z tkanin o długich włosach, sztucznych futer, czy wyszytych cekinami. Duże znaczenie ma także brak drobnych doszywanych lub doklejanych elementów – te dziecko może łatwo urwać lub odgryźć, co znów jest krótką drogą do tragedii. Pierwsza lalka-przytulanka, czy zwierzątko-przytulanka nie powinny być także zbyt duże, czy ciężkie, bo to w perspektywie okaże się niewygodne dla małych rączek.

O tym, jakie zabawki dla dzieci są bezpieczne, przeczytasz również tutaj: Pierwsze zabawki dla noworodka i niemowlaka – jakie wybrać? Z kolei, jeśli szukasz pomysłu na pierwszą przytulankę dla niemowlaka, koniecznie odwiedź sklep KajtkoweLove! Znajdziesz tam między innymi mięciutkie, przyjazne dla najmłodszych przytulanki oraz kocyki, które również świetnie sprawdzą się jako przyjaciel-pocieszyciel. Dostępne w różnych wzorach i kolorach z pewnością ucieszą niejednego malucha. Już teraz zobacz, co przygotowaliśmy z myślą o najmłodszych!

​Jak wprowadzić przytulankę do spania?

Najlepsze efekty uzyskuje się, jeśli przytulanka do spania dla niemowląt, wprowadzana jest łagodnie, w tempie dostosowanym do potrzeb dziecka i ze świadomością, że nie każde wytworzy z nią więź. Początkowo warto wprowadzić ją do codziennych zabaw, co pozwoli maluchowi oswoić się z nowym potencjalnym przyjacielem na własnych zasadach. Następnie można zacząć angażować ją w rytuał usypiania – niech uczestniczy we wspólnym czytaniu, przytulasach, czy kołysaniu. Dążąc do tego, by docelowo towarzyszyła dziecku podczas zasypiania, powinno się ją również wkładać do jego łóżka przed uśnięciem.

Dodaj komentarz