To, jak powinno spać niemowlę, ma niebagatelne znaczenie, i to nie tylko ze względów bezpieczeństwa, czy komfortu. Poznaj razem z nami to zagadnienie i rozwiej swoje wątpliwości między innymi odnośnie do tego, jak wygląda sen takich maluchów i czy niemowlę może spać na brzuchu. Oto wszystkie najważniejsze informacje, które pozwolą spać spokojnie nie tylko Twojej Pociesze, ale również Tobie.
Jak powinno spać niemowlę w nocy?
Układając dziecko do snu, warto przestrzegać zasad, które pomogą zapewnić mu bezpieczeństwo i zmniejszą ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). O czym warto zatem pamiętać?
- Pozycja – zalecenia jednoznacznie wskazują, że niemowlę powinno być zawsze układane do snu na plecach z główką przekręconą w jedną stronę. Taka pozycja zmniejsza ryzyko zachłyśnięcia i jednocześnie chroni dziecko przed przypadkowym przekręceniem się na brzuch, co w przypadku ograniczonej zdolności kontroli mięśni, mogłoby doprowadzić do odcięcia mu dostęp powietrza.
- Otoczenie – równie ważne dla bezpieczeństwa dziecka jest zadbanie o miejsce, w którym układa się go na sen nocny. Najbardziej odpowiednie jest twarde podłoże bez miękkich pościeli, czy pluszaków ułożonych w zasięgu rączek. Organizując przestrzeń do snu, warto wiedzieć również, czy niemowlę może spać na poduszce. Nie jest to wskazane – miękkie materiały bezpośrednio przy głowie zwiększają ryzyko podduszenia, jeśli maluch się w nie wtuli lub nimi nakryje.
- Ubranie – istotną częścią tego, jak powinno spać niemowlę, jest wybór właściwego, dostosowanego do warunków otoczenia ubranka. Przeczytasz o tym tutaj: Jak ubierać noworodka i niemowlaka do snu? Porady dla świeżo upieczonych rodziców.
- Warunki w pomieszczeniu – aby sen niemowlaka był komfortowy, w pomieszczeniu nie powinno być zbyt ciepło ani duszno, warto więc go porządnie wywietrzyć na kilkadziesiąt minut przed wieczornym rytuałem wyciszającym.
- Smoczek – wielu rodziców zastanawia się, czy niemowlę może spać ze smoczkiem. Zasadniczo nie jest to odradzane, by z nim zasypiało. Na czas samego snu warto go jednak wyciągnąć z buzi dziecka tak, by nie utrudniał mu oddychania i nie zaburzał odruchu ssania piersi, o ile jest nią karmione.
Więcej o usypianiu niemowląt przeczytasz tutaj: Usypianie dziecka – jak zrobić to dobrze? Sprawdzone sposoby.
Jak powinno spać 1-miesięczne dziecko?
Pomimo pewnych różnic w fizjologii snu to to, jak powinno spać niemowlę miesięczne i starsze, wypada bardzo podobnie. Takie maluchy nie umieją się świadomie obrócić, więc najbezpieczniejszą pozycją dla nich jest spanie na wznak bez poduszek i miękkich przedmiotów wokół głowy. Z tego też względu lepiej zrezygnować z kołderek, czy koców na rzecz śpiworka. Świetnie sprawdzają się także otulacze, które poprzez swój charakter, pozwalają odtworzyć warunki znane dziecku z brzucha mamy. Podobną funkcję mogą pełnić także szumiące misie. Emitujące biały szum przypominają nieco kojące dźwięki życia płodowego. Mogą być więc pomocne także w tym, jak nauczyć niemowlę spania w łóżeczku.
Obydwie te rzeczy znajdziesz w sklepie KajtkoweLove! Czeka tam na Ciebie wszystko, co niezbędne, by zapewnić właściwą opiekę maluszkowi od samego początku. Odwiedź nas już teraz i skorzystaj z bogatego wyboru ulubionych przez rodziców marek oraz atrakcyjnych opcji zakupowych!
Ile powinno spać niemowlę?
W pierwszych dniach i tygodniach życia sen noworodków jest bardzo niezorganizowany. Początkowo przesypiają większość doby, dzieląc to nawet na kilkanaście drzemek o długości od kilkunastu minut do maksymalnie 2-3 godzin. Co więcej, u takich maluchów cykle snu i czuwania często nie pokrywają się z dniem i nocą, chociaż już po kilku tygodniach zaczyna być widoczna tendencja do dłuższego odpoczynku nocnego. Ma to związek między innymi z tym, jak dojrzewa układ nerwowy i zmieniają się fazy snu niemowląt. Wśród tych początkowo przeważa faza REM. Dopiero około 3 miesiąca życia następuje konsolidacja snu i wydłużenie się czasu jego trwania przy jednoczesnym zmniejszeniem proporcji fazy REM w stosunku do fazy NREM.
Ile powinno spać niemowlę? Ogólne wskazania mówią o 17-20 godzinach w przypadku noworodków, 15-17 godzinach w przypadku dzieci do 3 miesiąca życia i 12-16 godzinach u tych, które przekroczyły tę granicę.
O której godzinie niemowlę powinno iść spać?
Chaotyczny rytm dobowy u noworodków sprawia, że w pierwszych tygodniach życia trudno jest ustalić jedną godzinę usypiania i się jej trzymać. Dopiero później zaczyna pojawiać się stabilizacja i dłuższy sen nocny, dając okazję do wprowadzenia stałej pory zasypiania. Ta może być różna w zależności od potrzeb rodziny, jednak powinna uwzględniać potrzeby malucha. Usypianie dzieci na siłę jest nieskuteczne i często frustrujące dla rodzica, a do tego niepotrzebnie przeciąga wieczorny rytuał wyciszający.
W jakiej pozycji układać niemowlę do snu?
To, jak układać niemowlę do snu, było tematem wielu badań i prac naukowych. Aktualnie zalecają one, by dziecko zawsze spało płasko na pleckach, co jest nie tylko najwygodniejszą, ale również najbezpieczniejszą dla niego pozycją. Dlaczego? Ma to związek przede wszystkim z brakiem ucisku na mięśnie, co zapewnia swobodę oddychania. Pomaga także zapobiec przypadkowemu zadławieniu się językiem przez to, że maluch naturalnie przechyla głowę na jedną ze stron.
Inną kwestią jest, czy niemowlę może spać na boku. Taką pozycję również się odradza, szczególnie w nocy, kiedy rodzice nie czuwają nieprzerwanie nad dzieckiem. Z kolei jak kategorycznie nie powinno być układane niemowlę? Spanie na brzuchu uważane jest za wyjątkowo niebezpieczne, jako że taki maluch nie odwróci samodzielnie główki w przypadku ograniczeniu dostępu powietrza. Wystarczy więc, że tylko delikatnie się przekręci, by doszło do nieszczęścia. Jednak, jeśli tylko tak jest w stanie usnąć, można mu na to pozwolić, jednocześnie odwracając na plecy od razu, jak zapadnie w głęboki sen.