Czytanie książek rozwija naszą wyobraźnie, pozytywnie wpływa na pamięć, skutecznie redukuje poziom stresu oraz pomaga kształtować osobowość czytelnika. Jednak pozytywny wpływ czytania książek nie jest zarezerwowany jedynie dla młodzieży i dorosłych.
Książeczki na start
Idealna selekcja książeczek dla dzieci to frajda z czytania nie tylko dla rodzica, ale i dla dziecka. Pozycje, które pokochały rodziny w całej Polsce to:
Turlututu. A kuku, to ja! – książeczka o tytule, który na pewno wpadnie w ucho Twojemu maluszkowi!
Książeczka Pink Adventure – ciesząca oko i zmysł dotyku książeczka interaktywna dla najmłodszych.
Co robi Pucio? – Pięknie przedstawione przygody Pucia, który razem z Twoim dzieckiem dopiero poznaje świat.
Czytanie dzieciom książek na głos odgrywa bardzo dużą rolę ich rozwoju intelektualnym, psychicznym oraz wpływa na ich umiejętności edukacyjne, więc książeczki wybierajmy z głową!
Jakie są zalety czytania książek dzieciom?
Czytanie dzieciom niesie za sobą nieocenione korzyści, które po pewnym czasie zostaną zauważone nie tylko przez rodzica, ale również dziecko. Poniżej przedstawiamy kluczowe zalety czytania książek dzieciom.
Poprawienie koncentracji
Słuchanie i zrozumienie danej opowieści lub baśni wymaga skupienia. W trakcie, gdy czytamy książkę na głos, dziecko musi wytężyć swoją koncentrację bardziej, niż podczas zwykłej zabawy. Należy pamiętać, aby wybrać interesującą książkę i czytać ją w odpowiedni sposób, aby koncentracja dziecka przyszła organicznie, nie była wymuszona i przepełniona nudą, monotonią.
Wzbogacenie zasobu słownictwa
Nie da się ukryć, że podstawową zaletą książek jest ich aspekt edukacyjny, który jest kluczowy dla rozwoju dziecka. Dzieci, podczas słuchania historii, przez nas opowiadanych, przyswajają nowe słownictwo, styl wypowiedzi oraz podstawy gramatyki. [DK4] [DK5]
Rozwijanie wrażliwości dziecka
Czytanie książek rozwija wrażliwość na sztukę, innych ludzi oraz muzykę. Czytając dzieciom książki pozwalamy na rozwój ich zdolności do empatii, wrażliwości oraz zrozumienia uczuć innego człowieka, niezależnie czy prawdziwego, czy fikcyjnego bohatera.[DK6] [DK7]
Przekazywanie wartości i książek kolejnemu pokoleniu
Klasyczne baśnie i bajki, które czytali nam nasi rodzice skutecznie wpajały nam różnice między dobrem, a złem, pomagały rozwinąć nasze wrażliwe cechy oraz przełamywały tematy tabu, jak np. choroba, czy śmierć bliskiej osoby. Takie same wartości, z tych samych baśni powinniśmy przekazywać dzieciom.
Budowanie więzi z naszym dzieckiem
Jeden z najważniejszych i najbardziej długotrwałych efektów czytania książek naszym dzieciom jest wspólnie spędzony czas – bez komputerów, telefonów i innych rozpraszaczy. W tej chwili jesteśmy tylko my, książka i nasze dziecko. Duża ilość jakościowo spędzanego czasu razem rodzica z dzieckiem owocuje w większe pokłady obustronnego zaufania i bliższych więzi.
Jakie książki czytać dziecku?
Spośród wielu, wielu pozycji wyselekcjonowaliśmy kilka książek, które z pewnością zostaną docenione przez młodych odkrywców świata literatury oraz przez nas – rodziców, którzy będą tym młodym odkrywcom pokazywać odpowiedni kierunek rozwoju.
Nie płacz, króliczku – Wydawnictwo Dwie Siostry – urocza książeczka dla najmłodszych, w której na pewno nie zabraknie momentów wymagających odrobiny współczucia dla niezdarnego i obolałego króliczka.
Kupa siku – Wydawnictwo Dwie Siostry – światowa rewelacja, zarówno wśród rodziców, jak i dzieci! Jeśli szukacie książeczki, która rozśmieszy do łez całą rodzinę – nie szukajcie dalej.
Pucio mówi pierwsze słowa. – Pucia znamy chyba wszyscy. Wesoły Pucio wraz ze swoją radosną rodzinką zapraszają was i wasze dzieci do wspólnej nauki słów i wymowy!